M. Klima zakončil tento rok jubilejnou, 50. medailou

Sportnet|28. dec 2007 o 00:00

TOMÁŠ PETRO, tomas.petrokorzar.skKOŠICE. Elegantne a štýlovo zakončil tento rok len 15-ročný karatista KK Union Košice Michal Klima. Na nedávnych

TOMÁŠ PETRO, tomas.petrokorzar.sk

KOŠICE. Elegantne a štýlovo zakončil tento rok len 15-ročný karatista KK Union Košice Michal Klima. Na nedávnych majstrovstvách Slovenska v Sabinove obhájil svoj titul spred roka zo Žiliny v kumite mladšieho dorastu do 60 kg, čo bola zároveň jeho jubilejná, 50. medaila vo farbách KK Union Košice! V tomto roku to bolo jeho piate víťazstvo.

Bol i úspešnejší rok

Napriek tomuto úspechu i víťazstvám na turnajoch v Galante, Poprade, Nitre a v Miskolci talentovaný karatista nepokladá tento rok za najúspešnejší vo svojej doterajšej kariére. "Minulý rok bol úspešnejší. Tiež som získal majstrovský titul, no obsadil som 2. miesto na Krokoyama Cupe v nemeckom Koblenzi a povyhrával som ďalšie turnaje," poznamenal Michal Klima. Hovorí sa, že obhájiť titul je ťažšie, ako ho získať po prvý raz. A myslí si to aj Michal, ktorý takto obhájil na domácom šampionáte titul po druhý raz. V predminulom roku však triumfoval ešte medzi staršími žiakmi. "Čo sa týka kategórie mladších dorastencov, tak tohto roku to bolo ťažšie ako vlani, ale dalo sa to zvládnuť. Odzápasil som štyri stretnutia. Vo finále som zdolal svojho tradičného rivala Michala Hajdoniho z Banskej Bystrice. Už ho poznám, takže som vedel, ako takticky zvládnuť tento duel. Súboj sa skončil nerozhodne. Ani jeden z nás nezabodoval. Báli sme sa ísť do seba. Pár techník nám rozhodcovia neuznali a nakoniec som zvíťazil na aktivitu."

Nadviazať na zbierku titulov

Študent 1. ročníka Športového gymnázia v Košiciach si v Sabinove zaknihoval celkovo štvrtý majstrovský titul. Okrem troch spomínaných stál na najvyššom stupienku ešte v roku 2003 v kategórii mladší žiaci do 35 kg. V zbieraní majstrovských titulov by chcel pokračovať i medzi staršími dorastencami, medzi ktorých sa zaradí od marca budúceho roku. "Trénujem dvojfázovo, takže dúfam, že to pôjde stále k lepšiemu."

Najvyšší cieľ

Michal začal s karate ako sedemročný. Keďže býval na Ťahanovciach, od začiatku až doteraz zostáva verný farbám KK Union. Ako poznamenal, k tomuto športu ho priťahovala jediná ambícia: ako malé dieťa sa chcel vedieť biť. "Povedal som otcovi, nech ma prihlási na karate. Zo začiatku ma to veľmi nebavilo. Neskôr som začal chodiť na súťaže, vyhral som zopár trofejí a už to išlo." Člen širšieho kádra reprezentácie SR v kumite mladšieho dorastu do 55 kg by sa chcel trvalejšie udomácniť v národnom drese a časom siahnuť i na najvyššie méty. Ambície neskrýva. "Chcel by som raz získať titul majstra sveta," dodal M. Klima.