Slovenskom raji sa nedokážem priblížiť k okraju brala bližšie než na niekoľko metrov. No a ori pohľade z dnes už neexistujúceho mrakodrapu Svetového obchodného centra do newyorských ulíc, ležiacich v hĺbke 400 metrov, ma zalieval studený pot. Neviem si preto ani len predstaviť, že by som stál na sklenenej platni a cez ňu by som sa mohol dívať do hĺbky vyše jedného kilometra. Presne takýto pohľad môžu "vrhnúť" všetci tí, ktorí sa odvážia vkročiť na vyhliadkovú plošinu Skywalk (čosi ako nebeská prechádzka), vyčnievajúcu ponad hranu svetoznámeho Veľkého kaňonu rieky Colorado v americkom štáte Arizona. Plošina Skywalk nie je umiestnená nad hlavným kaňonom, ale nad bočným kaňonom, z ktorého je však výhľad na Veľký kaňon s riekou Colorado.
S nápadom postaviť unikátnu vyhliadkovú plošinu či skôr lávku, prečnievajúcu z hornej plošiny ponad kaňon, prišiel podnikateľ David Jin z Las Vegas. Lávka je vybudovaná na mieste, ktoré je od Las Vegas vzdialené približne 190 kilometrov, pričom posledný úsek (okolo 23 km) vedie po nespevnenej ceste. K výstavbe lávky bol potrebný súhlas kmeňa Hualapai, na území ktorého lávka leží. Súhlas sa nezískaval ľahko, pretože časť členov kmeňa (celkovo je ich len okolo 2 000) považovala výstavbu lávky za narušenie posvätnej pôdy. Ďalšia časť výstavbu privítala ako príležitosť na získanie financií, potrebných na riešenie vážnych problémov, ktoré sa v rezervácii vyskytujú (ide najmä o vysokú mieru nezamestnanosti, alkoholizmus a chudobu). S výstavbou lávky sa začalo v marci 2004. Lávka má tvar písmena U a je uložená tak, že navonok nevidno žiadne závesy či vzpery, ktoré by rušili výhľad na masív kaňonu. Nosnú konštrukciu lávky tvoria dva zakrivené oceľové duté hranaté nosníky. Nosníky majú šírku 800 mm, výšku 1,8 metra a sú zvarené z oceľového plechu hrúbky 50 mm. Vzdialenosť medzi osami nosníkov je 2,3 metra. Táto nosná konštrukcia je uložená na ôsmich podperných stĺpikoch s hranou 800 mm. Tieto stĺpiky sú do skalného podložia zakotvené pomocou tyčí, zhotovených z ocele vysokej pevnosti. Každá tyč má priemer 60 mm a dĺžku 14 metrov. Lávka bola zmontovaná na vrchu kaňonu a potom pomaly vysunutá tak, aby zo steny vyčnievala približne 20 metrov. Pri návrhu lávky brali konštruktéri do úvahy nie len jej zaťaženie návštevníkmi, ale aj účinkami vetra. Lávka vydrží účinok víchrice s rýchlosťou 160 km/h i účinky zemetrasení s intenzitou až 8 stupňov. Konštruktéri navrhli lávku tak, aby zniesla zaťaženie až 70 ton, čiže vyše 800 návštevníkov s hmotnosťou po 80 kg. Dovolená kapacita lávky je však len 120 návštevníkov naraz. Návštevníci chodia po sklenenej podlahe, ktorá má hrúbku okolo 10 cm a je tvorená niekoľkými vrstvami skla. Návštevníci musia mať na nohách návleky, aby nepoškriabali povrch sklenenej podlahy (aj tak sa už na podlahe objavilo niekoľko drobných škrabancov). Zábradlie lávky má výšku 1,5 m a je tvorené tromi vrstvami laminovaného skla s celkovou hrúbkou 21 mm. Mnohí návštevníci sa sťažujú na to, že na lávku si nemôžu zobrať fotoaparát ani kameru. Oficiálnym dôvodom tohto nezvyklého nariadenia je to, aby sa spomenutými predmetmi nepoškriabalo sklenené zábradlie. Kritici nariadenia však tvrdia, že ide najmä o to, aby sa zvýšil predaj pohľadníc. A teraz ten najpodstatnejší údaj. Podľa máp americkej geografickej služby je lokalita Skywalk vo výške 1 454 metrov nad hladinou mora. Rieka Colorado, tečúca v kaňone, má hladinu vo výške 354 metrov. To znamená, že návštevník lávky Skywalk je vo výške 1 100 metrov nad riekou Colorado. Iný zdroj uvádza, že lávka je vo výške 1 200 metrov nad dnom kaňonu. Tak si vyberte.
Lávka Skywalk, ktorá je bezpochyby unikátnym technickým dielom, bola pre verejnosť sprístupnená 28. marca minulého roka. Denne navštívi lávku približne 3 000 odvážnych turistov. Pred otvorením lávky navštívilo indiánsku rezerváciu Hualapai ročne okolo 220 000 turistov. Vodcovia kmeňa dúfajú. Že po otvorení lávky stúpne návštevnosť na približne pol milióna ľudí ročne. Lávka je však len prvým článkom rozsiahleho projektu, ktorý by mal zahrnovať aj múzeum, kino a niekoľko reštaurácií. Vstupné na originálnu lávku, cez ktorú sa môžete dívať do vyše kilometrovej hlbočiny pod vami, je 25 dolárov. Ja by som však na lávku nevkročil, ani keby som tú sumu dostal.. Nešiel by som na ňu, ani keby mi dávali desaťnásobok vstupného. Ale za taký stonásobok by som sa (zrejme) hravo zbavil svojej fóbie z výšok.....
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.