Vláda chce tento rok oslavovať a pripomínať si národných dejateľov. Alexander Dubček však zrejme samostatný zákon mať nebude.
BRATISLAVA. Vláda sa chce tento rok viac sústrediť na oslavy a pripomínať verejnosti rôzne historické udalosti a národné osobnosti. V roku 2008 budú napríklad okrúhle výročia vzniku Československa, invázie vojsk Varšavskej zmluvy, ale aj revolúcie z roku 1848.
Ficova nová téma
"Bol by som veľmi rád, keby sa úplne integrálnou časťou politiky vlády v roku 2008 stala aj myšlienka približovania verejnosti k štátu, k symbolom," tvrdil v televízii TA3 premiér Robert Fico. Nepôjdu však podľa neho cestou osobitných zákonov, pretože "zákonom človeka neprinútite, aby mal niečo rád".
Vicepremiér Dušan Čaplovič povedal, že sa napríklad bude pokračovať v Dňoch Milana Hodžu, ale spomínať sa bude aj na predsedu pôvodnej SNS Martina Rázusa.
"Má to ďaleko väčší význam, ako sa predvádzať na rôznych plesoch."
Čaplovič tvrdí, že to určite nie je len snaha, ako sa dostať k voličom. "Nemusí ísť práve o busty, pamätné tabule a podobné veci."
Slováci by si tento rok mohli podľa podpredsedu vlády pre menšiny a ľudské práva Čaploviča pripomenúť aj výročie smrti prvého uhorského kráľa Štefana, pretože bol aj ich kráľom.
Povedal to v reakcii na výčitku expredsedu SMK Bélu Bugára, že vláda, ktorá chce na budúci rok pripomínať Slovákom ich historické medzníky, zabúda na menšiny.
Čaplovič však nie je za to, aby sa pri príležitosti 40. výročia okupácie Československa prijímal špeciálny zákon o zásluhách vtedajšieho prvého tajomníka KSČ Alexandra Dubčeka. "Nebudem toho priaznivcom, nebudem to navrhovať ani presadzovať. Mali by sme s tým skončiť, lebo to nakoniec v Národnej rade skončí tak, že bude viac búst ako poslancov."
Nedávno parlament odhlasoval, že v jeho budove bude busta predvojnového šéfa HSĽS Andreja Hlinku.
SNS: Je to naša práca
"Považujeme to za priamy dôsledok účinkovania SNS vo vláde," povedal o oslavách a pripomienkach osobností predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.
"Je to následok toho, že vo vláde je SNS, ale aj samotný Smer je dosť nacionalisticky orientovanou stranou. Je tam silné krídlo, ktoré presadzuje hodnoty národného štátu. Oni sa v tej vláde našli," myslí si politológ Grigorij Mesežnikov.
Nepredpokladá, že aktivity koalície ovplyvnia krajinu. "Ich úsilie je márne, pretože presadzujú svoju národnú orientáciu takým staromódnym a odpudivým spôsobom, že efektivita tohoto úsilia bude nízka a skôr bude vyvolávať odpor."
Autor: mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.