OTVORILI II. PILIER, CHÝBAJÚ INFORMÁCIE
Ľudia už môžu z druhého piliera vystupovať, prípadne sa rozhodnúť, že do sporivého systému vstúpia. Majú na to čas do 30. júna. No ministerstvo práce zatiaľ avizovanú kampaň o druhom pilieri nerozbehlo.
BRATISLAVA. Rozhodnutie o sporení na dôchodok v druhom pilieri môžu ľudia nanovo prehodnotiť. Otvorenie druhého piliera sa od začiatku januára stalo realitou. Tí, ktorí si už začali sporiť na penziu v sporivom pilieri, môžu do 30. júna prehodnotiť, či nechcú mať dôchodok len zo Sociálnej poisťovne. Naopak občania, ktorí do druhého piliera nestihli vstúpiť do konca júna 2006 a sú dôchodkovo poistení v Sociálnej poisťovni, dostali od vlády druhú šancu rozhodnúť sa pre druhý pilier.
Ministerstvo práce doteraz jasne nepovedalo, komu by odporučilo do druhého piliera vstúpiť a pre koho je nevýhodný. Vedúci mediálneho oddelenia ministerstva práce Michal Stuška povedal, že to závisí "od konkrétnych skutočností ovplyvňujúcich výšku dôchodku, najmä od dĺžky poistenia a výšky poskytovaných príspevkov".
Počiatkove slová sa v praxi asi nevyužijú
Aj hovorkyňa vlády Silvia Glendová sa včera vyhla odpovedi na otázku, komu vláda odporúča zostať v druhom pilieri. Povedala len, že otvorením druhého piliera vláda umožňuje ľuďom znovu svoje rozhodnutie zvážiť a "slobodne sa rozhodnúť, či v sporení v súkromných dôchodkových poisťovniach budú pokračovať".
Výkonný riaditeľ Asociácie DSS Ivan Barri včera potvrdil, že asociácia pripravuje pre sporiteľov mediálnu vysvetľovaciu kampaň. Termín jej spustenia zatiaľ nespresnil. No má hovoriť nielen o výhodách, ale upozorní aj na niektoré riziká sporenia v druhom pilieri.
Minister financií Ján Počiatek ešte v polovici decembra v rozhovore pre Sme povedal, že najlepšie by bolo, keby vláda a dôchodkové spoločnosti postupovali v informačnej kampani k druhému pilieru spoločne. "Pre mňa je dôležité, aby sa povedalo niekoľko zásadných faktov. Pravdivých, bez šumu, nie s drobnými písmenkami na plagátoch alebo v brožúrke, ktorú nikto nečítal. Najlepšie by bolo, keby DSS a vláda hovorili to isté."
Verdiktu Ústavného súdu sa neobávajú
Opoziční poslanci požiadali v polovici decembra Ústavný súd o vydanie predbežného opatrenia na pozastavenie účinnosti niektorých ustanovení novely zákona o sociálnom poistení, ktorá od januára okrem iných zmien otvorila druhý pilier.
Ide o ustanovenia, podľa ktorých si súčasní sporitelia budú musieť na dôchodok v druhom pilieri sporiť minimálne 15 rokov namiesto terajších desiatich. Od januára neplatí štát druhého piliera ani za invalidných občanov na rozdiel od občanov, ktorí poberajú úrazovú rentu. Opozícia namieta, že parlament mení podmienky pre invalidov a sporiteľov so spätnou platnosťou, čím sa narúša princíp právnej istoty.
Na otázku, či je vláda pripravená na verdikt Ústavného súdu, ktorý by dal opozičným poslancom za pravdu, Glendová odpovedala protiotázkou, či sú opoziční poslanci pripravení prijať verdikt súdu, ktorý im nedá za pravdu.
Autor: mo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.