neodvolá z funkcie, ako o to žiada plénum ÚS a predsedníčka Macejková, a bodka, bolo by to úplne v poriadku. Hlava nášho pätnásťročného štátu je však taká mazaná, že pridala vysvetlenie (podľa agentúry TASR), že "nemá čas sa týmto prípadom zaoberať" (hovorca Trubač).
Počúvať takéto reči od prezidenta, ktorého karikaturisti "nesnímajú" inak ako v motoristickej kombinéze (čím sa vyjadruje, ako trávi pracovný čas), je dosť silná aróma. Problém ústavného sudcu, o ktorom Štefan Harabin vyvetral, že bol právoplatne odsúdený za krátenie dane, sa naťahuje, minimálne, asi tri mesiace. Keď koncom decembra Gašparovič oznámil, že zaujme stanovisko, keď bude mať k čomu (teda k listu), bolo to OK. Bez podnetu, len tak, konať nemôže. Ale naštudovať v predstihu kauzu (doc, JuDR, CSc), ktorá plnila dennú tlač, dať právnikom (začo sú platení v kancelárii??), zorientovať sa a prijať rozhodnutie?
Pozadie je zrejme také, že prezident nemal iné riešenie (ako neodvolať), ale nechce to verejne ohlásiť ako definitívu. Z akýchsi dôvodov, ktoré môžu byť aj čírym populizmom, alebo aj politické. Nevieme. Fakt je, že Gašparovič ani nemal byť zatiahnutý do problému. Dá sa akosi pochopiť, že ostatní ústavní sudcovia aklamačne prijali akúsi výzvu na Horvátha, "aby zvážil svoje odstúpenie" (či tak nejako), lebo si chránia povesť dvora. Povedzme... Avšak obrátiť sa na prezidenta bolo z ich strany už veľmi neštandardné. To už vyzerá ako nadpráca, akoby samotným sudcom nesmierne záležalo na tom, aby sa zbavili Horvátha. Isteže, bol trestaný, no... Avšak ak nikto iný, tak presne ústavní sudcovia na čele s Macejkovou musia najlepšie vedieť, že do funkcie bol zvolený v plnom súlade s vtedajším (i dnešným) právnym stavom. Pričom prax košického dvora je typickým právnym pozitivizmom, teda držaním sa striktných výkladov litery zákonov..... Odvolávať sa na kompetenciu hlavy štátu "odvolať ústavného sudcu za právoplatný rozsudok za úmyselný trestný čin", zaváňa retroaktivitou ako hrom. Teda vzaté základným rozumom.
Uzavrieť úplne jednoznačne kauzu by bolo zo strany prezidenta v poriadku nielen preto, že situácia destabilizuje atmosféru na košickom dvore a vzbudzuje podozrenia, že ide o akýsi zákulisný boj, v ktorom sa hrá o akúsi "novú väčšinu" na súde. Horváth, ak nevie sám a elegantne odstúpiť, nech zostane živým mementom. Bude ako výkričník pre politikov, že nesmú byť laxní a nezodpovední či pri tvorbe zákonov (keď na ústavného sudcu stačí výpis z trestného registra miesto odpisu), či pri parlamentných nomináciách a vôbec výbere (výchove) kádrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.