NA TRESTE PRE OBCHODNÍKOV NIK NEROBÍ
Premiér Robert Fico v poslednú sobotu minulého roka opäť pohrozil obchodníkom. V prípade, ak zneužijú prechod na euro a budú zdražovať, bude to "až trestný čin".
BRATISLAVA. V skutočnosti žiadne ministerstvo ani iný úrad na takejto zmene zákona nepracuje, a nikto z podriadených ani nevie povedať, čo mohol premiér myslieť trestným činom zdražovania pri zavádzaní eura.
Keďže by muselo ísť o zásah do trestných kódexov, malo by o tom vedieť ministerstvo spravodlivosti. Jeho hovorca povedal, že o ničom takom nevie, odporúčal pýtať sa ministerstva financií. To navrhlo pýtať sa ministerstva hospodárstva.
Nikto o tom nepočul
Ani rezort vedený Ľubomírom Jahnátkom zákon, ktorý by zdražovanie pri prechode na euro hodnotil ako trestný čin, nepripravuje. Dagmar Hlavatá z jeho tlačového oddelenia hovorí len o vyhláške, ktorá by mala dopĺňať už platný eurozákon. Ten len upraví postupy pre prepočty a zaokrúhľovanie cien.
V eurozákone nie je zdražovanie označené ako trestný čin. Ani splnomocnenec vlády pre zavedenie eura Igor Barát "v súčasnosti nemá informáciu o príprave osobitného zákona" a odvoláva sa na eurozákon. "Zákaz zvyšovania cien z dôvodu nákladov súvisiacich so zavedením eura obsahuje generálny zákon."
Orgány, ktoré sú poverené kontrolovať aj podnikateľov, môžu na základe eurozákona udeľovať len sankcie. Porušenie tejto normy ale nie je trestným činom.
Čo mal teda premiér na mysli, keď hovoril o trestnom čine v súvislosti so zdražovaním a prechodom na euro, teraz už nevysvetlil.
Analýza neukázala nič
Podriadení R. Fica popreli premiérove tvrdenia na tému zdražovanie aj v prípade zákona, ktorý mal zastaviť zdražovanie potravín. Až keď návrh takého zákona pretlačila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora do vlády, hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara povedal, že ten otázku maloobchodnej ceny potravín nerieši. Ide v ňom len o vzťahy medzi odberateľmi a dodávateľmi.
Analýza ministerstva hospodárstva, ktorá skúma príčiny zdražovania potravín, vyvracia aj premiérove tvrdenia o 40 až 100percentných maržiach obchodníkov. Analytici ministerstva v tomto materiáli pripúšťajú, že nemajú údaje na to, aby povedali, kto pri jesennom zdražení potravín získal a kto stratil.
Požiadalo preto niektoré obchodné reťazce a firmy, ktoré vyrábajú a spracovávajú výrobky o informácie. Okrem COOP Jednota im nikto nič nedal a ministerestvo pripustilo, že žiadať to nemôže.
Ministerstvo sa tak snažilo aspoň z verejne dostupných údajov určiť, ako sa na konečnej cene tovarov podieľajú prvovýrobcovia, spracovatelia a obchod. Na záver analýzy ministerstvo aj tak priznáva, že z dostupných údajov „nie je možné objektivizovať oprávnenosť nákladov a primeranosť zisku v celej vertikále distribučného reťazca".
Autor: vf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.