NOVÝ PREZIDENT: GRUZÍNSKO MIERI DO EURÓPY
Podľa novozvoleného gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho výsledok volieb naznačuje, že bývalá sovietska republika je na ceste stať sa demokraciou európskeho typu.
TBILISI. "Verím, že je možné kritizovať množstvo aspektov, naša krajina stále prechádza transformáciou, ešte nemáme zrelú, sformovanú a vykryštalizovanú spoločnosť, stále máme čo robiť," uviedol včera Saakašvili v rozhovore pre agentúru AP. "No myslím si, že sme na správnej ceste a tieto voľby to práve potvrdili," dodal.
"V podstate demokatické"
Voľby, v ktorých Saakašvili podľa predbežných výsledkov získal 51,85 percenta hlasov, však zahraniční pozorovatelia ohodnotili nejednoznačne s tvrdením, že v podstate boli v súlade s demokratickými záväzkami krajiny, ale odhalili problémy, ktoré sa musia naliehavo riešiť.
Rusko, ktoré súťaží so Západom o vplyv v Gruzínsku, zaujalo radikálnejšie stanovisko a vyhlásilo, že predvolebná kampaň nebola "ani slobodná, ani spravodlivá". Saakašviliho oponenti ho obviňujú z rozsiahlej manipulácie volieb a tvrdia, že na podporu ich námietok vyjdú do ulíc masy demonštrantov.
Saakašvili, reformátor, ktorý študoval v USA, sa dostal k moci po ružovej revolúcii v roku 2003. V krajine zaviedol rozsiahle reformy, no jeho energia a odhodlanie sa podľa kritikov zmenili na autoritárstvo.
Chce spolupracovať
Pravdepodobný staronový prezident tiež vyhlásil, že je pripravený spolupracovať s opozíciou, no uviedol, že obavy z hlbokého rozkolu v spoločnosti sú prehnané. Saakašvili uviedol, že "predvolebná kampaň prebiehala v poriadku. Ak niekto získa už v prvom kole viac ako 50 percent, v každej normálnej európskej krajine by to označili za drvivé víťazstvo, a nevidím dôvod, aby to v Gruzínsku bolo inak."
"S ohľadom na politický proces musíme budovať konsenzus a zhodnúť sa na mnohých veciach. No na niektorých veciach sa nezhodneme nikdy, pretože tak to v demokratickom národne funguje," pokračoval prezident. Na otázku týkajúcu sa plánovaných pouličných protestov opozície Saakašvili odpovedal, že nenásilné demonštrácie sú súčasťou demokratických procesov. "Je to v poriadku... Každý má právo na nenásilné zhromaždenia," uviedol. "Myslím si, že neadekvátne správanie nebude tolerované, ale pokojné zhromaždenia sú jednou z foriem politických kampaní," dodal.
(sita/ap)
REAKCIE
Opozícia požaduje druhé kolo
Gruzínska opozícia neuznáva oficiálne výsledky volieb a požaduje ich druhé kolo. V nedeľu večer to v Tbilisi vyhlásila Tamara Ruchadzeová, hovorkyňa najsilnejšieho opozičného kandidáta Levana Gačečiladzeho. "Neveríme ich číslam. Neveríme tomu. Máme svoje vlastné informácie. Požadujeme druhé kolo, pretože sme presvedčení, že by to bolo spravodlivé," vyhlásila Gačečiladzeho hovorkyňa.
(sita/afp)
Brusel je zatiaľ opatrný
Európska únia zareagovala včera na predbežné výsledky volieb opatrne s tým, že si počká na konečné údaje. Vyzvala tiež na ozrejmenie nedostatkov volebného procesu. Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Javier Solana zablahoželal gruzínskemu ľudu k "pokojnému priebehu prezidentských volieb" v sobotu a vyzval na prešetrenie obvinení z volebných podvodov a na dialóg medzi všetkými politickými silami. Solana v krátkom vyhlásení nezmieňuje Saakašviliho.
Európska komisia reagovala podobne vyhýbavým spôsobom. "Nemáme konečné výsledky volieb, takže myslím, že musíme byť trochu trpezliví," uviedla hovorkyňa eurokomisárky pre vonkajšie vzťahy Benity Ferrerovej-Waldnerovej Christiane Hohmannová.
Šéf skupiny pozorovateľov z Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Matyas Eorsi uviedol, že volebný proces sa vyznačoval istými nedostatkami, ale "vo všeobecnosti mohol gruzínsky ľud demokraticky reagovať na politickú krízu".
(sita/afp)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.