konkurenciu na trhu, chce sa súdiť.
BRATISLAVA. Rada Protimonopolného úradu (PMÚ) minulý týždeň potvrdila, že Slovnaft dostal pokutu 300 miliónov korún oprávnene. Podľa úradu totiž rafinéria zneužila dominantné postavenie na trhu, keď dvom odberateľom účtovala za rovnaké produkty rozdielne ceny. Slovná prestrelka medzi úradom a rafinériou pokračuje a Slovnaft sa chce proti vysokej pokute odvolať. O jej osude bude teda rozhodovať krajský súd.
Porušili hospodársku súťaž
Úrad zistil, že rafinéria v roku 2005 uplatňovala voči svojim odberateľom diskriminačnú rabatovú politiku. "Slovnaft pri individuálnom dohodnutí konečných cien stanovoval ceny pre odberateľov tak, že odberatelia neboli informovaní, a to ani na požiadanie, o kritériách, ktoré rafinéria zohľadňovala pri poskytovaní zliav a prirážok," povedala hovorkyňa PMÚ Alexandra Bernáthová.
Slovnaft totiž v roku 2005 predával pohonné látky firmám OMV a Shell za rozdielne ceny. Podľa úradu bolo takéto správanie rafinérie protizákonné a ohrozilo hospodársku súťaž. Shell dokonca podľa úradu nakupoval väčšie množstvá palív a aj napriek tomu musel platiť o 8,5 haliera za liter benzínu viac ako jeho konkurent. Slovnaft argumenty PMÚ neuznáva. "Rafinéria vybudovala dodatočné aditivačné zariadenie, ktoré slúžilo iba na aditiváciu benzínu pre Shell," povedal hovorca Slovnaftu Anton Molnár. Podľa neho tak firme vznikli náklady, ktoré sa premietli do nižšieho rabatu pre Shell v porovnaní s OMV.
Shell vraj platil dvakrát
Úrad však tvrdí niečo iné. "Za službu aditivácie fakturoval Slovnaft firme Shell dohodnutú sumu podľa samostatnej zmluvy," povedala Bernáthová. Preto nie je podľa PMÚ dôvod, aby náklady na vybudovanie špeciálneho zariadenia mal Slovnaft zahrnúť ešte raz aj do ceny benzínu.
Slovnaft na otázku, či s firmou Shell uzatvoril samostatnú zmluvu o vybudovaní špeciálneho zariadenia a či zároveň aj Shell za aditivačné služby aj platil, neodpovedal. Hovorca Shellu Petr Šindler však povedal, že podľa dlhodobo uzatvorenej zmluvy pridáva Slovnaft do palív pre Shell vybrané aditíva. "Za službu aditivácie platíme rafinérii riadny poplatok." Rozhodnutie PMÚ však firma komentovať nechce.
Slovnaftu zariadenie ostane
Bernáthová tvrdí, že úradu nie je jasné ani to, z akého dôvodu by náklady na vybudovanie špeciálneho zariadenia mali byť započítané iba Shellu, ak Slovnaft v danom období vykonával aditiváciu aj pre iné firmy. "Im však náklady na vybudovanie zariadenia zarátané neboli."
Slovnaft ani na otázku, či zariadenie využil aj pri aditivácii pre iné firmy, neodpovedal. Úrad si myslí, že rozdiel v cene 8,5 haliera za liter benzínu znamenal v tom čase diskrimináciu Shellu na trhu. "Vyššiu cenu za nakúpený tovar musel Shell premietnuť buď do zníženia svojej marže, alebo do zvýšenia ceny benzínov pre konečných spotrebiteľov," povedala Bernáthová. Slovnaft aj v tomto oponuje. Podľa neho taký malý rozdiel pri cenách pre Shell a OMV nemá možnosť ovplyvniť cenovú súťaž medzi firmami. "Rozhodnutie úradu neprispieva k posilneniu konkurencie," myslí si Molnár.
Proti rozhodnutiu Rady PMÚ sa nedá už odvolať. Preto Slovnaft podľa Molnára podnikne ďalšie právne kroky a rozhodnutie napadne na krajskom súde.
TOMÁŠ HALÁN
FAKTY
Čo je aditivácia
Do palív sa pridávajú v malom množstve prídavné látky, takzvané aditíva, ktoré zlepšujú ich vlastnosti. Aditíva sa pridávajú, aby zabezpečili dobrú tekutosť palív, zabránili starnutiu či zamŕzaniu palív, korózii a podobne.
Autor: V Keni už 600 obetí
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.