Aperitív poznali Rimania
Nielenže k nám Rimania priniesli vínnu révu a naučili nás ju pestovať, ale celosvetový zvyk podávať pred jedlom aperitív je tiež od nich, dokonca aj názov (vo väčšine jazykov sa odlišuje azda len výslovnosťou a niekde koncovkou). Rimania pili aperitív pre "rozveselenie" chuti a jeho úlohou bolo podporiť chuť do jedla a povzbudiť zažívanie. Riman sa napil aperitívu, jeho žalúdok sa pripravil, začal pracovať a on sa mohol pustiť do hodovania. Nepoznali aperitívy ochutené bylinkami, pre nich bolo aperitívom víno zmiešané s medom a vodou. Bylinky sa začali do vína pridávať až v stredoveku, pôvodne z liečebných dôvodov a tiež preto, aby lepšie chutilo víno. Technika destilácie zostávala až do 16. stor. primitívna, ale aj napriek tomu boli výrobky mníchov nielen veľmi lahodné, ale aj naozaj životodarné a liečebné. Nadarmo sa nehovorilo, že aperitív predlžoval mníchom život. Každý aperitív obsahoval výťažky z určitého množstva byliniek, korienkov, bobúľ, semien alebo kvetov, ktoré sa zmiešali s alkoholom. Bol liekom.
V prvom aperitíve v dnešnom poňatí môžeme hovoriť až od r. 1888. Práve terapeutické účinky boli pri zrode jedného z najznámejších aperitívov - St. Raphael. Jeho vynálezcom je lekárnik Joseph Dubonet. Na počesť sv. Rafaela, ktorý mu údajne "dovolil, aby bola osvietená jeho myseľ" a pomohol mu objaviť správny nápoj, pomenoval získaný nápoj menom tohto svätca. Pripomeňme, že aj šampanské súvisí s rehoľníkom a to anglickým, ktorý vymyslel preň špeciálne fľaše z hrubého skla, no najmä korkové zátky.
Podväzkový rád
Jedným z najdôležitejších rádov na svete a najvyšší britský rád je podväzkový rád. Jeho znak - stuhu z tmavomodrého zamatu s heslom nosia muži pod ľavým kolenom a ženy na ľavom ramene. Podmienkou udelenia je rytiersky stav. Založil ho r. 1348 kráľ Eduard III. ako spoločenstvo šľachticov aj s panovníkom a za Eduarda VII. dostávali automaticky manželky kráľov titul "Dáma podväzku". Rád má svoju legendu. Má pôvod z roku 1348, keď sa na kráľovskom dvore konal ples a pri tanci stratila šľachtičná zo Salisbury podväzok. Jej tanečník Eduard III. ho galantne zdvihol a na smiech okolostojacich a rozpaky dámy si ho priviazal na nohu so zvolaním: "Hanba tomu, kto v tom vidí niečo škaredé," ktoré sa stalo heslom rádu.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.