mierové rozhovory a taktiež rozptýlil špekulácie o tom, ako Spojené štáty mienia zakročiť proti Iránu v súvislosti s jeho ambíciami v oblasti jadrových technológií.
BRATISLAVA. Jeho turné po Blízkom východe sprevádza rastúce napätie medzi USA a Iránom po víkendovom incidente medzi plavidlami iránskych Revolučných gárd a amerického námorníctva v Hormuzskom prielive. V stredu má Bush na programe rozhovory s izraelským premiérom Ehudom Olmertom a prezidentom Šimonom Peresom, vo štvrtok sa v Ramalláhu na Západnom brehu Jordánu stretne s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom.
Mimoriadne bezpečnostné opatrenia
Biely dom sa slovami Bushovho poradcu pre národnú bezpečnosť Stephena Hadleyho k šanciam na dosiahnutie
prielomu počas Bushovej návštevy vyjadril skepticky a rovnaký názor zastáva aj šéfka diplomacie Condoleezza
Riceová, ktorá Busha na ceste sprevádza. Bushovu návštevu Blízkeho východu sprevádzajú mimoriadne
nadštandardné bezpečnostné opatrenia v rámci operácie "Jasná obloha", ktorá predstavuje najväčšiu bezpečnostnú operáciu od návštevy pápeža Jána Pavla II. v Jeruzaleme v marci 2000. Len v Jeruzaleme nasadili 10 500 príslušníkov bezpečnostných zložiek. Na palestínskych územiach v Ramalláhu bude operovať 4000
príslušníkov bezpečnostných zložiek, ďalší budú dohliadať na bezpečnosť v Betleheme, kde by sa mal Bush pomodliť v kostole na mieste, kde sa narodil Ježiš Kristus. Spolu s Bushom pricestovalo aj 400 príslušníkov amerických bezpečnostných síl, ako aj 200 pracovníkov Bieleho domu.
Busch vidí šancu na mier
Bush po svojom prílete na Medzinárodnom letisku Ben-Guriona tesne pred poludním vyhlásil, že vidí novú šancu na mier na Blízkom východe a zdôraznil silné spojenectvo medzi USA a Izraelom. Po vrelom prijatí na letisku, keď ho izraelský premiér Ehud Olmert označil za "najsilnejšieho a najdôveryhodnejšieho spojenca v boji proti terorizmu", sa Bush vrtuľníkom presunul do Peresovho sídla na rokovania s najvyššími izraelskými predstaviteľmi. Bush by mal tri dni rokovať s izraelskými a palestínskymi lídrami s cieľom podporiť mierové rozhovory a aspoň čiastočne vyriešiť sporné otázky.
Predložia mu nové zistenia
Podľa nemenovaného izraelského zdroja by sa mali Bushove rozhovory s Olmertom týkať predovšetkým Iránu. "Premiér by mal prezidentovi predložiť nový materiál, ktorý izraelské spravodajstvo zhromaždilo po správe NIE," uviedol zdroj. Izrael sa považuje za jediný štát s jadrovým arzenálom na Blízkom východe. Izrael spolu s Washingtonom obviňujú Irán z toho, že sa snaží vyvinúť jadrovú zbraň.
Bushova cesta
Bush židovský štát po prvý raz navštívil v roku 1998 ešte pred svojím zvolením do funkcie a je len druhým americkým prezidentom, ktorý navštívi palestínske územia. Na rozdiel od svojho predchodcu Billa Clintona, ktorý oblasť navštívil v roku 1998, však nenavštívi Pásmo Gazy, kde kontrolu v júni prevzalo hnutie Hamás. Po pobyte v Izraeli Bush navštívi aj Západný breh Jordánu, Kuvajt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Saudskú Arábiu a Egypt.
Autor: SITA/AFP
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.