Slota emigroval a vrátil sa
BRATISLAVA. Predseda SNS Ján Slota sa ako sedemnásťročný pokúsil s tromi kamarátmi emigrovať, informovala včera televízia Markíza.
Hranicu s Rakúskom prekročili 10. apríla 1971. Jeden z nich, Otto Filkorn, pracoval v pohraničnej stráži a terén poznal. "Na stĺpe technického zabezpečenia vyradili z činnosti úsekový priestor a preliezli cez drôtené zátarasy," opisoval ich postup neskôr súd.
Slota sa spolu s Jozefom Rendekom rozhodol o štyri dni vrátiť. Údajne kvôli chorej matke a Rendek šiel za priateľkou. Zatkla ich pohraničná stráž a ihneď išli do väzby, kde sa obaja priznali. Slota dostal na súde ako jediný podmienečný trest pol roka, vo väzbe bol mesiac. Hovoril, že trestný čin spáchal z nerozvážnosti. Jeho kamaráti dostali nepodmienečné tresty od sedem mesiacov do troch rokov. Tí, čo zostali v Rakúsku, sa im vyhli, sedem mesiacov sedel len Rendek.
Predseda SNS sa už k úteku nechce vracať s tým, že je to už za ním. V novembri pre SME povedal, že keby komunizmus nepadol, určite by zo Slovenska odišiel.
O miliardový tender budú súťažiť piati
BRATISLAVA. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) v utorok vrátil dve vylúčené firmy do tendra na elektronický výber mýta. Ešte v decembri Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vylúčila konzorciá Santoll a ToSy.sk z 20-miliardovej zákazky preto, že nesplnili podmienky. Úrad však rozhodnutie NDS zrušil s tým, že nič protizákonné sa nestalo. Vylúčenie uchádzačov však spôsobilo ďalšie zdržanie tendra.
Národná diaľnična spoločnosť v decembri vylúčila konzorcium ToSy.sk z tendra preto, lebo člen jednej z firiem, ktorá tvorí toto konzorcium, sa podieľal aj na príprave verejného obstarávania elektronického mýta. Tento fakt vraj mohol ToSy.sk oproti iným uchádzačomzvýhodniť. "Komisia úradu konštatovala, že NDS nepreukázala zákonný dôvod vylúčenia záujemcu," povedal riaditeľ kancelárie predsedu a európskych záležitostí na ÚVO Igor Pätoprstý. Dôvodom vylúčenia druhého konzorcia Santoll, ktorého súčasťou je aj francúzsky Sanef, mali byť nezrovnalosti v požadovaných dokladoch. "Referenčné listy predložil Santoll v súlade s požiadavkami uvedenými v oznámení o vyhlásení verejného obstarávania," povedal Pätoprstý. Preto NDS nemala takisto zákonný dôvod vylúčiť Santoll z tendra.
Vláda schválila zákon o periodickej tlači
BRATISLAVA. Vláda schválila zákon o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve, nazývaný aj tlačový zákon. Po schválení parlamentom by mal platiť od mája. Z terajšieho zákona preberá právo na opravu, ktorú musia médiá zverejniť do ôsmich dní. Pridáva k nej právo na odpoveď a na dodatočné oznámenie. Právo na odpoveď znamená, že noviny musia do troch dní uverejniť stanovisko dotknutej osoby na rovnocennom mieste a rovnakým písmom ako bol článok. Právo na dodatočné oznámenie ukladá povinnosť uverejniť výsledok právoplatného ukončenia konania v prípade, o ktorom noviny písali. Novinkou bude povinnosť chrániť zdroj informácií, ak o to požiada. Výnimkou bude prípad, keď má zdroj poskytnúť svedectvo v závažných trestných činoch so sadzbou nad desať rokov a vo veci korupcie.
Vychovávateľa obvinili, že dobil chovanca
TRNAVA. Vychovávateľ domova čelí obvineniam z ublíženia na zdraví. Ako agentúru SITA informovala Martina Kredatusová z trnavskej krajskej polície, 37-ročný muž údajne zbil 15-ročného chovanca, ktorý v nedeľu ušiel z reedukačného zariadenia v Hlohovci a späť ho priviedli policajti. Vyšetrovateľ už spracoval návrh na
väzobné stíhanie vychovávateľa. Ak mu dokážu vinu, za ťažkú ujmu na zdraví spôsobenú na chránenej osobe mu hrozí päť až 12 rokov za mrežami.
Autor: mož, hal
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.