husi už nie sú ako kedysi - dobre zmäsovatelé, skromné s kvalitným perím.
Sčasti majú pravdu, pretože podľa mojich poznatkov sú v kŕdľoch na dedinách väčšinou geneticky zdegenerované jedince. V posledných desaťročiach sa totiž upustilo od plemenárskej práce a krížili sa rôzne typy husí. V uzavretom chove dochádza k príbuzenskej plemenitbe.
Degenerácia sa začína tým, že k vyliahnutým húsatám sa ešte nejaké dokúpia, samozrejme, s neznámym pôvodom. Dôsledok sa prejaví v druhej či tretej generácii, a to v nevyrovnanosti chovaného materiálu, vo zvýšenom hynutí, v neduživosti, nevhodnej konverzii krmiva a neraz aj vo zvýšenom percente nekonzumovateľných častí mäsa na úkor požívateľných. K tomu sa pridružuje horšia kvalita peria, čo súvisí aj s nedostatkom vod?ných plôch. Je overené, že pobyt husí na vode zlepšuje ich kondíciu, konštitúciu, zdravie a zlepšuje kvalitu peria.
Chovatelia, ktorí nedôverujú hybridu tešedíkovskej husi, mali by sa vrátiť k chovu pôvodnej slovenskej husi. Toto stredne ťažké plemeno zvyčajne ponúkajú liahne Slovenského zväzu chovateľov. Vyniká skromnosťou, jemnejšou kostrou i dobrou zmäsovatelosťou. Húsatá rýchlo rastú, vo veku 8 až 10 týždňov sa prvý raz podšklbávajú, pričom poskytnú v priemere 100 gramov peria. O tri týždne neskôr vyraďujeme na dokrm husi, ktoré sa oneskorujú vo vývine. Ďalší podšklb nasleduje za 6 až 7 týždňov, pričom získame po 150 až 200 gramov peria.
Husi šklbeme tri- až štyrikrát do roka, chovné kusy len trikrát. Základným predpokladom kvality peria je jeho zrelosť, ktorú signalizuje začiatok pŕchnutia a prekríženie sa letiek. Na živom zvierati ju posúdime tak, že mu vytrhneme niekoľko pier na prsiach, bruchu a na chrbte. Vyzreté perie sa ľahko oddeľuje od lôžka, brko ostáva priesvitné, suché a tvrdé, na rozdiel od nevyzretého peria, ktoré sa vytrháva ťažko a má zakrvavený koniec. Podšklbávanie je v tomto štádiu pre zviera bolestivé a takto získaný produkt sa časom znehodnotí. Negatívne to vplýva aj na rast nového peria.
Rast a dozrievanie nového peria ovplyvňuje predovšetkým výdatnosť potravy, pridávanie jadrového krmiva a pobyt na vode. Z troch podšklbov získame od slovenskej bielej husi 400 až 500 gramov tohto produktu. Ak je v čase tretieho podšklbu už studená jeseň, husiam ponechávame všetko prachové perie.
Autor: Ing. Peter ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.