Kabriolet Audi A3 sa vyrába v Győri
Automobilka Audi predstavila nedávno svoj nový kabriolet A3 priamo vo výrobnom závode v maďarskom Győri, pričom prvý vyrobený kabriolet priviezli medzi hostí predseda maďarskej vlády Ferenc Gyurcsány a predseda predstavenstva firmy Audi Rupert Stadler.
Štvormiestny kabriolet A3 sa vyznačuje harmonickými líniami a pri zavretej streche zboku pripomína kupé. Otváranie sklápacej strechy pomocou dvoch hydraulických valcov trvá len deväť sekúnd. Strechu možno otvárať a zatvárať pri rýchlosti jazdy do 30 km/h. Strecha má vyhrievané sklenené zadné okno.. Vozidlo je postavené na podvozku s rázvorom 2 578 mm, predné kolesá sú zavesené na trojuholníkových spodných ramenách a vzperách McPherson, vzadu sú štvorprvkové závesy. Vozidlo je vystrojené elektromechanickým posilňovačom riadenia, ktorého posilňovací účinok závisí na rýchlosti. Dĺžka vozidla je 4 238 mm, šírka je 1 765 mm a výška je 1 424 mm. Batožinový priestor má objem 260 litrov (pri otvorenej i zatvorenej streche). Sklopením operadiel zadných sedadiel, delených v pomere 50:50, sa objem batožinového priestoru zväčší na 674 litrov.
Na pohon nového kabrioletu sú k dispozícii štyri motory, všetky prepĺňané turbodúchadlom a vystrojené priamym vstrekovaním. Dva motory sú vznetové, dva benzínové. Pre nový kabriolet A3 je k dispozícii 1,9-litrový a dvojlitrový turbodieselový motor. Motor s objemom 1,9 litra má najvyšší výkon 77 kW a jeho maximálny krútiaci moment je 250 Nm. Dvojlitrový motor TDI je vystrojený štyrmi ventilmi na valec, dvomi vyvažovacími hriadeľmi a turbodúchadlom s variabilnou geometriou lopatiek. Tento motor má maximálny výkon 103 kW a v rozsahu od 1 750 do 2 500 ot/min má jeho krútiaci moment hodnotu 320 Nm. Týmto motorom poháňané vozidlo zrýchli z 0 na 00 km/h za 9,9 sekundy, dosiahne maximálnu rýchlosť 204 km/h a jeho priemerná spotreba je 5,3 l/100 km. Benzínové motory sú typu TSFI. Ide o prepĺňané motory s priamym vstrekovaním benzínu. Motor 1.8 TSFI má maximálny výkon 118 kW a jeho najvyšší krútiaci moment je 250 Nm (v rozsahu 1 500 až 4 200 ot/min). Dvojlitrový motor má maximálny výkon 147 kW a jeho najvyšší krútiaci moment je 280 Nm. Kabriolet 2.0 TSFI šprintuje z 0 na 100 km/h za 7,3 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 231 km/h, pričom jeho priemerná normovaná spotreba je 7,6 l/100 km. Do príplatkovej výbavy kabrioletu patrí napríklad automatický klimatizačný systém, kožené poťahy, vyhrievané sedadlá, parkovacia pomôcka, adaptívne reflektory a kvalitný audiosystém Bose. Nový kabriolet A3 sa vyrába na tej istej výrobnej linke, na ktorej sa vyrábajú modely TT kupé a TT roadster. Úpravy linky, potrebné na montáž tretieho modelu, stáli približne päť miliónov eur. Linka má maximálnu výrobnú kapacitu 300 vozidiel za deň. Kabriolet Audi A3 sa na nemeckom trhu začne predávať vo februári 2008.
Trojica nových úžitkových vozidiel
Francúzsky koncern PSA (patria doň firmy Peugeot a Citroën) a talianska firma Fiat už tradične spolupracujú pri vývoji malých úžitkových vozidiel, ktoré sme kedysi u nás označovali termínom dodávkové automobily. Najnovším výsledkom spolupráce spomenutých firiem je trojica nedávno predstavených úžitkových vozidiel. Aj keď sú tieto vozidlá technicky prakticky zhodné, každá z firiem ich bude ponúkať pod vlastným označením. Peugeot nazýva toto vozidlo Bipper, Citroën Nemo a Fiat Fiorino. Pretože karoséria vozidiel je tiež rovnaká, príslušnosť k určitej značke udáva len veľký firemný znak na prednej kapote. Svojimi rozmermi sa tieto vozidlá radia medzi kompaktné automobily a sú preto vhodné do mestskej premávky. Nové úžitkové vozidlá majú dĺžku 386 cm, šírku 171 cm a výšku 172 cm. Úžitkový priestor má objem 2,5 kubického metra, sklopením sedadla spolujazdca ho možno zväčšiť na 2,8 kubíkov. Pri sklopenom sedadle spolujazdca je dĺžka nákladného priestoru 2,5 metra. Prístup do tohto priestoru je zadnými, asymetricky delenými dvojkrídlovými dverami i bočnými dverami. Na pohon vozidiel sú k dispozícii benzínové a vznetové motory. Koncern PSA montuje do vozidiel Nemo a Blipper 1,4-litrový zážihový motor výkonu 54 kW a úsporný 1,4-litrový vznetový motor výkonu 50 kW. Firma Fiat montuje do Fiorina okrem spomenutého zážihového motora aj svoj 1,3-litrový vznetový motor Multijet, ktorého maximálny výkon je 55 kW. Fiorino sa bude dodávať aj s čisto elektrickým pohonom. Všetky tri modely sú sériovo vystrojené posilňovačom riadenia, antiblokovacím systémom a airbagom pre vodiča. Na želanie môže byť vozidlo vystrojené parkovacími snímačmi a centrálnym zamykacím systémom s diaľkovým ovládaním. Do vývoja nového radu úžitkových vozidiel a do prípravy jeho výroby investovali spomenuté firmy dokopy 380 miliónov eur. Všetky tri verzie nového vozidla sa vyrábajú v podniku Tofas v tureckej Burse. Plánovaná ročná výrobná kapacita je 158 000 vozidiel.
Pápež má nový popemobile
Pápež Benedikt XVI bude odteraz pozdravovať desaťtisíce veriacich, ktorí sa každú stredu schádzajú na vatikánskom námestí sv. Petra, z nového otvoreného špeciálneho vozidla. Tento nový "popemobile" (u nás sa skôr používa výraz papamobil) vyvinula pre potreby hlavy katolíckej cirkvi nemecká firma Mercedes-Benz. Vývoj vozidla, ktoré bolo nedávno odovzdané pápežovi, trval dva roky a realizoval sa v spolupráci s Vatikánom. Popemobile je odvodený od terénneho vozidla G 500 a je vystrojený sklápateľným predným oknom a zábradliami na všetkých stranách. Podobne ako ostatné oficiálne pápežove vozidlá je aj nový popemobile nalakovaný bielou farbou, ktorá sa nazýva vatikánska mystická. Aj interiér vozidla je biely. Pápež vstupuje do vozidla schodíkmi v jeho zadnej časti. Počas verejných audiencií na námestí sv. Petra, ktorých sa zúčastňuje až 40 000 ľudí, pápež vo vozidle stojí. Firma Mercedes-Benz dodáva vozidlá pápežom už niekoľko desiatok rokov. Prvým pápežom, jazdiacim na Mercedes, bol pápež Pius XI, ktorý roku 1930 dostal vozidlo Nürburg 460 Pullman. Terajší pápež má k dispozícii niekoľko mercedesov, a to najmä vozidlá triedy M a limuzíny triedy S. Všetky pápežove vozidlá sa vyznačujú vysokým stupňom ochrany proti útokom strelnými zbraňami a výbušninami.
Modernizovaný autobus Setra TopClass
Na špecializovanom veľtrhu Busworld v belgickom Kortrijku predstavila firma Setra, patriaca do koncernu Daimler, modernizovaný rad cestovných autobusov TopClass 400. Rad TopClass debutoval v roku 2001 a v roku 2002 bol tento autobus zvolený za Autobus roka. Modernizovaná verzia autobusov TopClass prináša ďalšie zlepšenia, a to najmä v oblasti bezpečnosti a pohodlia cestujúcich. Autobusy sú teraz štandardne vystrojené modulom, ktorý v prípade čelnej kolízie posunie celý vodičov blok dozadu, čím sa podstatne znižuje riziko poranenia vodiča. Do sériového výstroja patria aj snímače dažďa a intenzity svetla, ktoré v prípade potreby automaticky zapnú stierače a svetlomety. Medzi štandardné bezpečnostné prvky vozidla patrí antiblokovací systém, protipreklzový systém a stabilizačný systém. Únavu vodiča na dlhých trasách znižuje adaptívny tempomat, ktorý automaticky udržuje bezpečnú vzdialenosť od vpredu idúceho vozidla. Na želanie sa dodáva systém, varujúci vodiča pred neželanou zmenou jazdného pruhu. Systém upozorní vibráciami sedadla vodiča na to, že vozidlo opúšťa svoj pruh bez zapnutia smerových svetiel. Autobusy TopClass sa dodávajú v niekoľkých verziách s celkovou dĺžkou od 10,16 m do 14,05 m. Na pohon týchto špičkových autobusov slúžia motory výkonu od 300 do 360 kW.
Autor: Ing. Peter ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.