(TANAP) je napríklad riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u a jeho kolegovia. Ochranári hovoria o skrytej privatizácii.
BRATISLAVA. Vláda predala šéfovi štátnych lesov Petrovi Líškovi pozemok pod jeho horárňou v Novej Polianke po 734 korún za štvorcový meter. K horárňam sa lesníci dostali ešte za Dzurindovej vlády. Rovnakým uznesením v októbri predala súčasná vláda pozemky aj ďalším lesníkom. Všetci zaplatili viac ako Líška - asi 1400 až 2000 korún za štvorcový meter.
Návrh predložil exminister Jureňa
Návrh vláde predložil dnes už bývalý minister Miroslav Jureňa z HZDS. Argumentoval, že ide o prebytočný majetok, lebo "stavby, ktoré na pozemkoch stoja, nie sú v správe organizácie, ale tá znáša zaťaženie daňou z nehnuteľnosti".
Jureňa hovoril, že peniazmi z predaja nepotrebného majetku lesov chce dotovať poľnohospodárov. "Nejde o privatizáciu, ale len o odplatný prevod prebytočného majetku štátu," povedal Stanislav Háber z tlačového odboru ministerstva.
Hovorkyňa neodpovedala
Hovorkyňa Štátnych lesov TANAP-u Lenka Burdová neodpovedala, kedy a za koľko kúpil horáreň Líška a ďalší lesníci. Líšku sa nám nepodarilo zastihnúť doma a nezdvíhal ani mobilný telefón. Za pozemok, ktorý má 1013 štvorcových metrov, zaplatil 740-tisíc korún.
Lesník Pavol Král za pozemok s rozlohou 490 štvorcových metrov zaplatil 730-tisíc korún. Horáreň kúpil pred rokom. Hovorí, že asi za 350-tisíc. "Bola to cena určená znaleckým posudkom, dom mal asi 150 rokov, padal nám na hlavu."
Vláda predala aj pozemky pod dvoma bytovkami majiteľom bytov. Jeden z nich, Otto Hlaváč, hovorí, že ide o bývalých zamestnancov, on v Lesoch pracoval 40 rokov.
Pozemok pod kolibou pri Štrbskom plese, ktorý má 400 štvorcových metrov, dostala firma Tatranova za 830-tisíc korún. S majiteľom sa nám nepodarilo spojiť.
S predajmi sa začalo, keď ministri vlády Roberta Fica zrušili uznesenie predošlej vlády z januára 2006, ktorým pred predčasnými voľbami zastavila všetky privatizácie a predaje.
Predaje kritizujú ochranári
"Nie je to protizákonné, ale je to nemorálne, lebo ceny sú podozrivé," hovorí Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho združenia Vlk. Neetický je podľa neho najmä predaj riaditeľovi Štátnych lesov TANAP-u. "Je štatutárom, takže si horáreň a pozemok vlastne predal sám."
Predaje kritizuje aj bývalý riaditeľ správy parku Tomáš Vančura. "Cieľom by malo byť, aby štát vlastnil čo najviac pozemkov v národnom parku, je poľutovaniahodné, ak sa po skoro 60 rokoch jeho existencie, územia naopak predávajú do súkromných rúk." Zaujímalo by ho, kde lesy ubytujú o pár rokov nových zamestnancov, keď súčasným odpredajú horárne.
Simon vysvetľuje
Bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon z SMK hovorí, že vznikol materiál, ktorý určil, čo z majetku lesy potrebujú. "Predávať sa má nepotrebný majetok. Ak trebárs získali les urbárnici, ako sa to stalo v Tatrách s lesmi, ktoré dostalo mesto Kežmarok a v lese je horáreň, štát sa o ňu nemá prečo starať."
Nemalo by sa však podľa neho postupovať tak, že si horáreň kúpia len niektorí lesníci. "Ak predávame, predajme každému. Ak predáme dvom-trom, vzbudzuje to čudný dojem."
Autor: ah
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.