ale nová legislatíva) a prejavy podobné boli najhorším následkom toho, že k riadeniu štátu sa dostávajú načisto pomätení ľudia, prežijeme Fica v pohode. Azda s ľahšími ujmami na majetku a duševnom zdraví. Problém je, že ľudia, s ktorými by 5 minút v krčme nestratila ani ťava, lebo nemajú jednu rozumnú vetu k behu sveta, sa pletú aj do vecí vážnych a budúcich. Mandátom, ktorý sme im dali, privolávame pohromy nielen na seba, ale i na vnukov a deti.
"Myšlienka" vládnej koalície znížiť odvody do druhého (súkromného) piliera dôchodkov, ku ktorej sa v sobotu hrdo priznal poslanec HZDS Halecký, je asi to vôbec najhoršie, čo sa republike v roku 2008 môže stať. Po novele zákona z októbra, ktorá práve začala platiť a "zdobrovoľnila" a "otvorila" (pre už zúčastnených) fondové sporenie na pol roka, by to bola definitívna rana z milosti tomu najlepšiemu, čo tu po Dzurindovi zostalo. S pomerom odvodov 9:9 medzi tzv. priebežným a kapitálovým pilierom je Slovensko dnes jedinou krajinou v Európe, ktorá má de facto vyriešený problém dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému. Teda skoro naisto za podmienky, že nejaká trochu normálna budúca vláda tzv. dobrovoľnosť, čo bola zavedená teraz, zruší.
Halecký a kumpáni zo Smeru, vygumovaní a nezodpovední k budúcnosti, si však sadli na problém asi desaťkrát menší: Teda krátko- a strednodobú udržateľnosť systému. Aj nereformné vlády, kdekoľvek sa pozriete, odsúvajú reformu, ktorou je (čiastočné) odštátnenie, tým, že zvyšujú vek odchodu do dôchodku. Nie ľuďom, čo majú ísť do penzie o chvíľu, ale štyridsiatnikom, tridsiatnikom, ktorí sú relatívne ďaleko. Je to najprirodzenejší krok, keďže priemerný vek dožitia sa od prevratu zvýšil u mužov i žien asi o 7 rokov. A o ďalších sedem budeme žiť dlhšie o ďalších dvadsať. .. Halecký vie, že to je "spôsob riešenia" ale "táto vláda nechce zvyšovať vek odchodu do dôchodku" (ani odvodové zaťaženie ešteže tak). Rozumiete; táto vláda nechce. Nech to urobí nejaká ďalšia. Dôležitejšie sú preferencie Smeru, SNS a HZDS tu a teraz.
Táto vládna garnitúra sa neodlišuje od iných koalícií tým, že sa desí opatrení, ktoré sú "nepopulárne". Podobne zbabelo "rozmýšľajú" regimenty politikov všade. (A koalícii Dzurindovej, keďže bola v tomto výnimka, patrí úcta a pamätná tabuľa.) To, čo Fica a spol. zásadne vydeľuje od každého na svete, je fakt, že z najužších (partajných) pohnútok a intelektuálnej menejcennosti, ktorá im nedovoľuje riešiť niečo také triviálne, ako je deficit Sociálnej poisťovne, siahajú na najsilnejší sporivý pilier v tej Európe, ktorá už celá vie, že čím väčší diel dôchodkov zostane na štáte, tým vyššia a rýchlejšia pravdepodobnosť zrútenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.