MARIANNA ONUFEROVÁ a sita, ©SME
Riaditeľ Sociálnej poisťovne a predseda sociálneho výboru parlamentu majú zásadne iné čísla o tom, komu sa neoplatí sporiť si na dôchodok v druhom pilieri.
BRATISLAVA. Sporiť si v druhom pilieri je nevýhodné pre milión ľudí z tých, čo sa pre tento spôsob šetrenia na dôchodok už rozhodli. Tvrdí to generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Ivan Bernátek. "Je tam strašne veľa ľudí, ktorýmspôsobíme ťažkú traumu do budúcnosti, keď pôjdu do dôchodku," povedal v sobotu v Slovenskom rozhlase. Šéf sociálneho výboru za HZDS Jozef Halecký hovorí, že "podľa mojich prepočtov môže byť druhý pilier nevýhodný pre asi desať percent sporiteľov,čo je približne 150-tisíc občanov".
Ďalekosiahle následky
Bernátkove tvrdenia môžu mať podľa neho "ďalekosiahle následky". "Je to veľmi silné tvrdenie autority, od ktorej sa očakáva, že má v tom prehľad," povedal Halecký. Predpokladá, že Bernátek zrejme vychádzal z informácií Sociálnej poisťovne, z akých vymeriavacích základov si občania platia dôchodkové odvody.
Druhý pilier je do júna otvorený a ktokoľvek môže z neho vystúpiť. V prípade, ak by to urobilo veľké množstvo ľudí, môže celý systém sporenia v druhom pilieri prestať fungovať. V druhom pilieri si šetrí asi 1,5 milióna sporiteľov.
Podpredseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Viktor Kouřil je presvedčený, že okrem prípadov sporiteľov, ktorí nespĺňajú kritérium z hľadiska dĺžky času sporenia, bude druhý pilier poskytovať ľuďom vyššie dôchodky ako prvý pilier. Členka sociálneho výboru za SNS Milada Belásová očakáva, že vláda v najbližšom období predloži do sociálneho výboru analýzu, pre koho je druhý pilier výhodný a naopak.
Záleží na výške príjmov
Odborník na dane a odvody Jozef Mihál hovorí, že zo súčasného vzorca pre výpočet penzií vyplýva, že pre ľudí s podpriemernými príjmami je výhodnejší prvý pilier. "Pre toho, kto má 15 až 20 rokov do dôchodku a zarába menej, ako je priemerná mzda, je výhodnejší dôchodok zo Sociálnej poisťovne."
Zo súčasného vzorca na výpočet penzií z prvého piliera vyplýva, že od roku 2015 zanikne princíp solidarity v Sociálnej poisťovni. To by znamenalo, že aj výška dôchodku zo Sociálnej poisťovne by podobne ako z druhého piliera závisela od toho, koľko človek zarába a aké dôchodkové odvody platí. Viceguvernér Národnej banky Slovenska Martin Barto povedal, že aj to je jeden z argumentov, ktorý by mali ľudia brať do úvahy. Dodal však, že parlament môže princíp solidarity v prvom pilieri predĺžiť či zmeniť.
Halecký chce opäť otvoriť otázku zmeny pomeru dôchodkových odvodov, ktoré sa platia do Sociálnej poisťovne a do druhého piliera. Dnes je tento pomer 9:9. Podľa neho by sa odvody do druhého piliera mali v rámci veľkej novely o sociálnom poistení dočasne znížiť na 6 percent s tým, že by sa neskôr toto percento postupne zvyšovalo. Zdôvodnil to tým, že vláda nechce zvyšovať vek odchodu do dôchodku ani odvodové zaťaženie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.