podporovať ukončenie sektárskeho násilia medzi stúpencami oboch vetiev islamu. K iniciatíve sa okrem iných pripojil sekulárny Iracký národný zoznam bývalého premiéra Ijáda Allávího, strana radikálneho šiitského duchovného Muktadu al-Sadra či sunnitský Front národného dialógu. Spolu disponujú strany podpísané pod touto dohodou viac ako stovkou kresiel v 275-člennom irackom parlamente.
Politici sa pre túto iniciatívu rozhodli "v záujme vyššieho národného záujmu, uchovania jednotného Iraku bez sektárskeho rozdelenia a podpory celonárodného zmierenia", uvádza sa v dokumente.
Iniciatíva prichádza len deň po tom, čo iracký parlament jednohlasne prijal dlho pripravovaný zákon, ktorý výrazne zvoľňuje reštrikcie uvalené po páde režimu Saddáma Husajna na príslušníkov jeho dnes už neexistujúcej politickej strany Baas. Na základe zákona, na ktorého prijatie Iračanov dlhodobo nabádali Spojené štáty, sa budú môcť na svoje posty vrátiť tisíce sunnitov, kedysi vysokopostavených predstaviteľov irackej štátnej správy.
Práve prijatie tohto zákona by mohlo podľa pozorovateľov prinajmenšom spomaliť kolobeh násilia medzi väčšinovými šiitmi a menšinovými sunnitmi, ktorí Irak za Saddáma 35 rokov ovládali a v roku 2003 prišli po páde režimu o vplyv aj o prácu. Administratíva amerického prezidenta Georgea Busha spočiatku sama podporovala a podnecovala proces debaasifikácie, postupne však dospela k názoru, že to vládnuci šiiti začínajú s perzekvovaním sunnitov preháňať.
Autor: sita/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.