opäť skomplikuje.
GAZA. Dvadsaťštyriročného Hasáma al-Zahára usmrtil delostrelecký granát počas prestrelky s izraelskými silami vo východnej časti mesta Gaza. Hasám bol poľným veliteľom ozbrojeného krídla organizácie Hamás, Brigád Izzidín al-Kassám. Podľa zdravotníkov v bojoch v utorok zahynulo celkovo 18 Palestínčanov. Všeobecne sa predpokladá, že práve Mahmúd al-Zahár zorganizoval násilné uchopenie moci v Pásme Gazy organizáciou Hamás v júni minulého roka.
Najmenej osemnásť ľudí prišlo v utorok o život v bojoch v Pásme Gazy. Boje vypukli deň po schôdzke izraelských a palestínskych vyjednávačov. Podľa svedkov v oblasti došlo k prudkým prestrelkám. Najmenej šesť zabitých patrilo k ozbrojencom z organizácie Hamás. Ďalších približne 40 Palestínčanov bolo zranených. Hovorkyňa izraelskej armády uviedla, že vojaci spustili paľbu na skupinu ozbrojených Palestínčanov.
Podľa svedkov izraelské tanky zasahovali aj v blízkosti mesta Bejt Chanún na severe Pásma Gazy. Streľba z Pásma Gazy, ku ktorej sa prihlásilo palestínske hnutie Hamás, usmrtila na juhu Izraela civilistu, Ekvádorčana, ktorý pracoval ako dobrovoľník v kibuci.
Abbás: Je to "masakra
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás označil izraelskú vojenskú operáciu v Gaze za masakru. Podľa Abbása, to čo sa stalo dnes, je "masakra a vyvražďovanie palestínskeho ľudu. Palestínsky ľud nemôže v súvislosti s touto masakrou mlčať," povedal Abbás novinárom v Ramalláhu. Prezident Abbás ďalej varoval, že masakry k mieru nepovedú.
Izraelská armáda takmer denne zasahuje v Pásme Gazy v snahe zastaviť raketové a mínometné útoky na územie židovského štátu. Od začiatku druhého palestínskeho povstania v septembri 2000 sa počet obetí zvýšil na 6 060. Väčšinu z nich tvoria Palestínčania.
Nové kolo mierových rokovaní medzi Izraelom a Palestínou sa začalo v pondelok krátko po poslednej návšteve prezidenta USA Georga W. Busha v regióne. Prvé rokovania o hlavných otázkach ich dlhoročného konfliktu, ako sú hranice, štatút Jeruzalema, nové obydlia a utečenci, v rámci oživeného mierového procesu naštartovali minulý november na medzinárodnej konferencii v Spojených štátoch. Bush vyjadril nádej, že k uzatvoreniu zmluvy by mohlo dôjsť ešte pred koncom jeho funkčného obdobia v januári 2009. V súčasnej
dobe čelia lídri Izraelu a Palestíny intenzívnemu medzinárodnému tlaku na vyriešenie dlhotrvajúceho konfliktu.
Olmert bojuje na dvoch frontoch
Izraelský premiér Ehud Olmert chce presadiť mierovú dohodu s Palestínou a potrebuje podporu vo vládnej koalícii. Členovia premiérovho kabinetu, extrémni nacionalisti strany Jisrael Beitenu sa však vyhrážajú vystúpením z vlády práve z dôvodu opätovného začatia mierových rokovaní s Palestínou.
Olmert sa včera stretol s lídrom Jisrael Beitenu, ministrom pre strategické záležitosti Avigdorom Liebermanom a snažil sa ho presvedčiť, aby on a jeho strana zotrvali v koalícii. K zvýšeniu napätia medzi Izraelom a Palestínou prispieva aj skutočnosť, že Izrael začal napriek prísľubu, že tak neurobí, stavať 66 nových domov v Jeruzaleme. Zväčšovanie osád patrí medzi hlavné príčiny sporov medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi a je jednou zo základných požiadaviek Palestíny na uzatvorenie mierovej dohody. Nové domy začali stavať v oblasti Ras al-Amud vo východnej časti Jeruzalema, ktorý Izrael obsadil po arabsko-izraelskej vojne v roku 1967. V tejto štvrti žije asi 51 židovských rodín, ktoré si svoje domy postavili na pozemkoch zakúpených pred 15 rokmi od amerického milionára Irwina Moskowitza.
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.