Ježík a päťdesiatka redaktorov sa nezľakli a založili SME.
Tieto noviny tak vychádzajú len o dva týždne kratšie ako existuje Slovenská republika. A ich príbeh je jedným z najsilnejších v jej krátkych dejinách.
Len zhodou náhod a nešťastných okolností sa zásadné udalosti v štáte prelínajú aj so zmenami v SME. Obdobie mečiarizmu sa končí smrťou Karola Ježíka a vláda Mikuláša Dzurindu odchodom Martina M. Šimečku z pozície šéfredaktora.
Redakčný tím Matúša Kostolného pokračuje v práci Karola a Martina, ktorý bol Ježíkovým dôstojným nástupcom vo funkcii šéfredaktora. SME má ducha a má za sebou silný príbeh, ktorý je takmer neopakovateľný, získal podobné postavenie ako napríklad rádio B 92 v Belehrade alebo Gazeta Wyborcza v Poľsku. Tieto médiá sa stali vo svojom čase symbolmi nezávislého myslenia.
Americká nadácia MDLF zaradila príbeh denníka SME medzi desať najvýznamnejších mediálnych príbehov posledného desaťročia 20. storočia.
Príbeh SME je príbehom túžby po slobode a normálnej krajine. Platilo to na začiatku a platí to aj dnes, keď SME oslavuje 15. narodeniny.
(red)
Autor: Našli bombu z vojny
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.