podmienky, než mali minulý rok, by sa v princípe mala vnímať pozitívne. Špitálov je na Slovensku proste veľa. Keďže zdroje nie sú neobmedzené, ale práve naopak, nebol by v tom žiadny problém, že takpovediac metódou vyhladovania, VšZP pristúpila k selekcii poskytovateľov. Dalo by sa dokonca kričať Hosanna, veď nedávny výrok predstaviteľa FNM (ktorý si najal mediálnu agentúru, aby mu robila kampaň), že "každá organizácia chce verejnosť presvedčiť o svojej opodstatnenosti", sa vzťahuje i na všetky nemocnice. I tie, ktoré sú "opodstatnené" zhruba rovnako tak ako FNM.
Uvažovať v nejakých zásadách či logikách sa však nedá. Tzv. minimálna sieť, ktorú Valentovič naštrikoval, bola primárna politická redukcia, kde hlavným kritériom nebola kvalita a výkon, ale vlastnícka forma zariadenia. Otázka, či preferenciou štátnych nemocníc prostredie ešte väčšmi zdeformoval, či nie, je akademická. Podstatné je, že v tejto situácii sa nedá povedať, že sú to nemocnice, čo "berú pacientov za rukojemníka", ale štát osobne. Tam, kde bola prvá selekcia nadirigovaná, ťažko robiť sudcu, že na koho je zmluva nespravodlivá a na koho nie, keďže štátna poisťovňa neplní funkciu akéhosi organizátora liečby a "rukovoditeľa" pacienta, ale vykonávateľa zdravotníckej politiky vlády. Tá je hlúpa, všetko je zle a asociácii nemocníc (ANS), ktorá odporučila nič nepodpisovať, sa nedá veľa vyčítať ešte ani vtedy, ak nikto nepochybuje, že v mnohých prípadoch je za vzdorom skutočne iba snaha o zachovanie existencie.
Valentovič, samozrejme, ziape, lebo ak situácia chvíľu zostane ako je, tak o zachovanie existencie pôjde aj jemu. VšZP má údajne 3 milióny klientov (kde nechali hlavy???), čo je už celkom dosť, aby sa zmluvné vákuum prelialo do širšej nespokojnosti, či kvôli plateniu "na drevo", alebo zanedbanej starostlivosti. Prvé signály už sú. Teraz nastupuje čas obchodov a zákulisia, ale ak sa ASN nenechá kúpiť (veľký optimizmus, že?), tak kauza má vyšší potenciál zatriasť Slovenskom ako štyri Veľké Slavkovy a päťdesiat Ficových viníc dohromady. Hoci nikomu nič zlé neprajeme, je už načase, aby túto bezprizornú administráciu rezortu (i štátu) vytrestala nejaká pohroma. Málo peňazí v zdravotníctve už bude večne, napätia môžu len narastať a nemocnice musia zanikať. Avšak morbidno-korupčná politika, keď napr. niet pár desiatok miliónov na tzv. gama nôž (čo je špičková onkologická liečba), ale súčasne zo vzácnych zdrojov musia poisťovne platiť akúsi prevenciu proti baktérii, čo môže spôsobiť rakovinu azda o 30 rokov, volá do neba. A deje sa to len preto, lebo voličov, ktorí potrebujú gama nôž, je tisícnásobne menej ako voličov, čo sa tešia na ďalšiu prehliadku zadarmo. V situácii, keď peniaze, ktorých je a bude málo, sa v zdravotníctve vyhadzujäú šialeným spôsobom, sa vôli po živote aj malých nemocníc niet čo čudovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.