(caucusov) v štáte Nevada.
LAS VEGAS. Republikánske caucusy si získali iba relatívne malú pozornosť, keďže väčšina republikánov sa v sobotu sústredila na primárky v Južnej Karolíne, ktoré od roku 1980, keď sa stal prezidentom Ronald Reagan, každé štyri roky pripadli skutočnému nominantovi Republikánskej strany.
Ďalší triumf nad Obamom
Víťazstvo v Nevade pre bývalú prvú dámu Clintonovú znamenalo ďalší triumf po víťazstve nad Barackom Obamom 8. januára v primárkach v New Hampshire a po sklamaní z tretieho miesta v caucusoch v Iowe približne pred mesiacom. Podľa takmer úplných výsledkov z Nevady Clintonová získala približne polovicu hlasov, Obama dostal 45-percentnú podporu. Bývalý senátor za štát Severná Karolína John Edwards sa s veľkým odstupom umiestnil na treťom mieste. Obama sa k svojej prehre postavil slovami, že viedol "čestnú, povznášajúcu kampaň... ktorá sa obracala k nádejam ľudí, a nie k ich strachom".
Odborári boli terčom hrozieb
Senátorka za štát New York Clintonová a senátor za Illinois Obama sa v Nevade výrazne angažovali, keďže štát sa vyznačuje početným hispánskym obyvateľstvom a silnými odbormi. Kampaň v Nevade bola intenzívna aj napriek absencii negatívnej propagácie v televízii. Clintonovej tím tvrdil, že jej podporovatelia z radov odborov boli terčmi hrozieb, ktoré ich mali odradiť od účasti na caucusoch. Obamov tábor zase uviedol, že jeho stúpenci boli obťažovaní telefonátmi, v ktorých sa odkazovalo na plné meno senátora "Baracka Husseina Obamu".
Podporili ju belosi a ženy
Hillary v caucusoch zvíťazila predovšetkým vďaka hlasom bielych obyvateľov a žien a dvojtretinovej podpore hispánskeho obyvateľstva, voliči z odborov podporili prevažne Obamu, ktorý získal aj 80-percentnú podporu Afroameričanov.
Za Romneym sú aj mormóni
Republikán Romney získal v Nevade v jednoduchom súboji viac než polovicu hlasov, pričom arizonského senátora Johna McCaina a libertariánsky orientovaného Rona Paula zanechal ďaleko za sebou. "Ľudia sa mimoriadne zaujímajú o to, čo sa deje globálne, ale sú rovnako znepokojení tým, čo sa deje doma," vyhlásil Romney po prílete na Floridu, kde sa budú primárky konať 29. januára. Romneyho víťazstvo na Západe mu po víťazstve v Michigane zabezpečilo potrebný impulz pre váhavú kampaň. Pod polovicu hlasov pre Romneyho sa podpísali mormónski voliči.
Autor: sita/ap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.