ktorej pôvodcom je baktéria Mycobacterium tuberculosis, spôsobuje poškodenie a bez liečenia až rozpad tkanív rôznych orgánov, a to nie len pľúc, ale aj obličiek, močových ciest, kostí, kĺbov či čriev. Podľa odborných odhadov zomierajú každý rok na túto veľmi nákazlivú chorobu približne dva milióny ľudí. Mnohí z týchto ľudí by mohli ešte žiť, keby sa u nich podarilo v diagnostikovať tuberkulózu (TBC) ešte v ranom štádiu, keď ju možno pomerne úspešne liečiť.
Problematická diagnostika
Veľkým problémom v rozvojových krajinách je práve ono včasné diagnostikovanie zákernej tuberkulózy. Pretože tieto krajiny obvykle nedisponujú drahými diagnostickými zariadeniami, diagnostikuje sa toto ochorenie zväčša prostredníctvom mikroskopického pozorovania vykašlanej vzorky hlienu. Táto metóda je však pomerne prácna a navyše málo citlivá. Odborníci uvádzajú, že pomocou tejto metódy sa podarí detegovať len približne tretinu všetkých pozitívnych prípadov. Inak povedané to znamená, že približne u siedmich z desiatich chorých sa musí stav zhoršiť, aby sa u nich pomocou málo citlivého skúmania pod mikroskopom vôbec zistilo.
Z vesmíru na Zem
Zdá sa však, že aj rozvojové krajiny sa dočkajú relatívne lacného diagnostického nástroja na diagnostikovanie TBC. Pôjde o zariadenie, ktoré bude obdobou prístrojov, vyvinutých pre vesmírne sondy, skúmajúce vzdialené vesmírne objekty. Na vývoj zariadenia dostala britská Open University a Londýnska fakulta hygieny a tropickej medicíny od nadácie Wellcome trust grant vo výške 1,34 milióna libier. Grant bude slúžiť na vývoj miniatúrneho hmotnostného spektrometra, podobného spektrometrom, vyvinutým pre neúspešnú vesmírnu misiu Beagle 2 a pre vesmírnu sondu Rosetta. Pristávací modul Beagle 2 (pomenovaná po lodi, na ktorej sa plavil Ch. Darwin), bol súčasťou vesmírnej misie Mars Express, ktorá štartoval z ruského kozmodrómu Bajkonur 2. júna 2003. Modul Beagle 2 mal mäkko pristáť na povrchu Marsu, ale z neznámych dôvod došlo k strate spojenia s ním.
Bude skúmať kométu
Rosetta je vesmírna sonda, ktorá bola vypustená v roku 2004 a ktorej cieľom je kométa Churyumov-Gerasimenko. K tejto kométe doletí sonda Rosetta v roku 2014, pričom sa od nej oddelí pristávací modul, ktorý na kométe pristane. Na palube pristávacieho modulu je aj prístroj Ptolemy, ktorý bude analyzovať malé vzorky jadra kométy. Táto analýza by mala poskytnúť poznatky o zložení jadra i o tom, či kométy mohli byť zdrojom vody a stavebných prvkov života na našej Zemi. Dr. Morgan z Open University sa domnieva, že technológia hmotnostného spektrometra Ptolemy by sa dala prispôsobiť tak, aby spektrometer mohol detegovať baktérie tuberkulózy v hlienoch s väčšou citlivosťou, akú má metóda pozorovania pod mikroskopom. Zaujímavé pritom je, že nový spektrometer nebude detegovať priamo baktériu, ale len špeciálny "povlak" na jej povrchu. V druhom roku vývoja sa nový spektrometer začne skúšať v Zimbabwe.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.