myslieť si, že v Európe alebo Nemecku bude recesia."
BERLÍN/PARÍŽ. Podľa slov Merkelovej vláda Nemecka, ktoré je najväčšou európskou ekonomikou, robí všetko pre upokojenie trhov. "Európa je kotvou stability vo svetovej ekonomike," uviedla Merkelová.
Glos: Európske ekonomiky sú silné
Nemecký minister hospodárstva Michael Glos sa vyjadril v podobnom duchu, keď povedal, že ekonomiky Nemecka a krajín eurozóny sú silné. Podľa neho "nie je dôvod" prehodnotiť prognózy rastu pre nemeckú ekonomiku vzhľadom na turbulencie na akciových trhoch.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy včera uviedol, že na odstránenie dôsledkov finančnej krízy v USA je potrebná rozvaha a väčšia transparentnosť. "Vzhľadom na dôsledky finančnej krízy v Spojených štátoch musíme byť veľmi pokojní a zaistiť väčšiu transparentnosť v medzinárodnom finančnom systéme," uviedol. Ako dodal, na stretnutí s britským premiérom Gordonom Brownom a Merkelovou chcú prediskutovať "isté návrhy o tom, ako vniesť transparentnosť a poriadok do finančného kapitalizmu."
Sarkozy sa aj za účasti Talianska a predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa koncom mesiaca zúčastní na stretnutí o ekonomickej situácii vo svete, ktoré v Londýne organizuje britský premiér.
Bude mať situácia v USA dopad na Európu?
O možnosti recesie americkej ekonomiky a jej dopadoch na európske hospodárstvo v utorok rokovali ministri financií štátov eurozóny pod vedením luxemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera. Ministri prediskutovali aj najnovší vývoj na svetových akciových trhoch, keď európske aj japonské burzy včera zaznamenali najväčší prepad od útoku na Svetové obchodné centrum 11. septembra 2001.
V súvislosti s vývojom v USA narastajú pochybnosti, či americký plán na zotavenie ekonomiky môže zabrániť recesii v najväčšej svetovej ekonomike. Kým americká administratíva kladie dôraz na daňové úľavy, podľa predstaviteľa Európskej komisie (EK) by mali skôr znížiť "dvojitý (fiškálny a obchodný) deficit", ktorý je dlhodobo zdrojom obáv vo svete. "Obchodný deficit a deficit verejných financií sú hlavnou príčinou turbulencie," uviedol včera eurokomisár pre ekonomické a menové záležitosti Joaquín Almunia.
Menový fond: Svetová ekonomika je v kritickej situácii
Podľa prezidenta Svetového menového fondu (MMF) Dominiqua Straussa-Kahna zasiahlo spomalenie rastu americkej ekonomiky všetky priemyselne rozvinuté štáty, v dôsledku čoho sa svetová ekonomika nachádza v kritickej situácii. Podľa neho nie je vylúčené, že nepriaznivá situácia v USA zasiahne aj rozvíjajúce sa trhy. "Rozvíjajúce sa trhy sa našťastie stále tešia dostatočne silnému rastu a budú poháňať globálny rast. Nie je však vylúčené, že situácia v USA môže mať dopad aj na tieto trhy," uviedol.
Vyhlásenia šéfa MMF zapadajú do všeobecne negatívnej atmosféry. Akciové trhy vo svete zaznamenali v úvode týždňa prudký pád, zatiaľ čo dopyt po bezpečných dlhopisoch a menách stúpa pre obavy, že spomalenie hospodárskeho rastu USA môže byť horšie, než sa predpokladalo. "Zdá sa, že finančné trhy neocenili fiškálny balík prezidenta Busha," zhodnotil Strauss-Kahn, bývalý francúzsky minister financií.
Bushov balíček
Bush v sobotu požiadal Kongres, aby v otázke podporného balíka bezodkladne konal, ale zároveň, aby z dočasných daňových úľav schválených v jeho prvom volebnom období, ktorých platnosť by mala čoskoro vypršať, urobil permanentné. V piatok vyzval Kongres, aby čo najskôr schválil súbor opatrení na posilnenie hospodárskeho rastu v čase hroziacej recesie. Bush navrhol daňové úľavy a zvýhodnenia pre firmy v celkovej hodnote okolo 150 miliárd dolárov, čo zodpovedá asi percentu hrubého domáceho produktu USA. Balík fiškálnych opatrení však podľa investorov nebude stačiť na to, aby zabránil recesii ekonomiky a plán na stimuláciu ekonomiky vnímajú ako potvrdenie, že najväčšia svetová ekonomika mieri do problémov.
(sita)
---FAKTY---
Fed znížil kľúčovú sadzbu
Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky (Fed) na včerajšom zasadnutí rozhodol o znížení hlavnej úrokovej sadzby o 75 bázických bodov na 3,5 %. Výbor pristúpil k tomuto kroku z dôvodu zhoršenia ekonomického výhľadu a rastúcich rizík spomalenia hospodárskeho rastu.
Kým napätie na krátkodobých finančných trhoch poľavilo, podmienky na širších finančných trhoch sa zhoršili a prístup niektorých spoločností a domácností k úverom sa ďalej sťažil. Americká centrálna banka zároveň znížila diskontnú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu na 4 %.
FOMC ďalej uvádza, že najnovšie ekonomické údaje naznačujú ďalšie oslabenie bytového sektora, ako aj zlepšenie situácie na pracovnom trhu. Výbor očakáva v najbližších kvartáloch
miernu mieru inflácie, ktorej vývoj však bude musieť pozorne sledovať.
FOMC naďalej eviduje značné riziká oslabenia rastu hrubého domáceho produktu a bude pokračovať vo vyhodnocovaní situácie na finančných trhoch a jej dopadu na ekonomiku.
(sita)
Autor: Zahynul policajt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.