svetových burzách doplatil, tak sú to Slováci, čo investovali do amerických, niektorých ázijských či európskych akcií. Tí mohli za týždeň prísť aj o pätinu svojej investície. Nepotešili sa zrejme ani naši študenti v Spojených štátoch a určite to nepomohlo našim hokejovým hviezdam z NHL.
"Hypotekárna kríza v Spojených štátoch viedla k sprísneniu úverových podmienok na americkom trhu. Na Slovensko to priamy vplyv nemá," tvrdí analytik Allianz - Slovenská DSS Mário Blaščák. To, že je to predzvesť horších časov, sa v čase globálnej ekonomiky nedá vylúčiť. Po spomalení ekonomického rastu v USA sa môže pokles ziskov amerických podnikov preniesť aj do Európy. To môže znamenať aj zníženie dopytu po slovenských výrobkoch. Pripúšťa to aj Národná banka, no dodáva, že v blízkej budúcnosti neočakáva významnejší dosah krízy na slovenskú ekonomiku. "Nepriamy dosah americkej krízy na slovenskú ekonomiku bude závisieť od jej vplyvu na ekonomiku USA a následne v Európskej únii."
Slabšie dolárové zárobky
Zo slovenských podnikateľov sa priťaží len tým, čo obchodujú priamo so Spojenými štátmi. Takých nie je veľa. Vlani naše firmy vyviezli do USA asi len percento celkového exportu. Vývozcom do USA klesajú ich korunové zárobky pre oslabujúci sa dolár. Za posledných sedem rokov stratil oproti korune asi 50 percent. "Pre pokles dolára klesajú firmám, ktoré vyvážajú tovary do USA, ich korunové tržby, ktoré potrebujú na Slovensku napríklad na nákup materiálu," hovorí Blaščák.
Kríza urýchlila prepad americkej meny, hoci jej oslabovanie nesúvisí len s problémami na hypotekárnom trhu. Za mesiac náš študent zarobí v USA okolo tisíc dolárov. Ak by polovicu ušetril, tak po troch mesiacoch práce by si na Slovensku mohol zameniť asi 45-tisíc korún. Tento rok by si priniesol zhruba 34-tisíc. Ešte horšie je na tom hviezda hokejovej NHL. Päťmiliónový dolárový plat si pred dvoma rokmi mohol zmeniť za 150 miliónov korún, tento rok už iba za 115 miliónov.
Autor: lj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.