že stanovisko OBSE je politické.
BRATISLAVA. Miklós Haraszti, predstaviteľ OBSE pre slobodu médií, hovorí, že taký návrh tlačového zákona, aký pripravil slovenský minister kultúry, Európa nepozná. "Poznáme takéto zákony, ale v krajinách na východ od Bratislavy."
V liste, ktorý poslal v utorok ministrovi zahraničných vecí Jánovi Kubišovi, kritizuje rozsah práva na odpoveď a právomoci ministra kultúry, ktorý môže rozhodnúť, či zverejnené informácie zľahčujú, ospravedlňujú, či schvaľujú spoločensky neprijateľné správanie, ako je vojna, užívanie drog, ale aj podnecovanie nenávisti založenej na politickom zmýšľaní.
Ak minister uzná, že noviny uverejnili takéto informácie, môže im udeliť pokutu od 30-tisíc do 200-tisíc korún. "Takáto moc členovi exekutívy je hlbokým zásahom do nezávislosti redakcie, pre demokraciu je to absolútne neštandardná právomoc ministra, ktorá patrí do rúk súdom," povedal včera Miklós Haraszti.
Za právom na odpoveď od kohokoľvek, kto má pocit, že noviny zasiahli jeho česť či dôstojnosť, vidí Haraszti snahu slovenskej vlády zjednotiť obsah súkromných médií, čo "nemôže byť cieľom v pluralitnej demokracii ".
Minister kultúry Marek Maďarič názor OBSE zľahčuje."Nevidím dôvod stopnúť zákon, kritika v týchto bodoch neobstojí." Tvrdí, že vyjadrenie OBSE malo prísť skôr a naznačil, že je politicky motivované.
Minister zahraničných vecí Ján Kubiš hovorí, že na predstaviteľa OBSE pre slobodu médií Miklósa Harasztiho bude reagovať v priebehu týždňa. "Je to výzva na expertný dialóg, jej význam netreba preháňať," povedal.
Priznáva, že problém by mohol nastať po tom, ako zákon schválime a OBSE bude mať pocit, že je odlišný od praxe v zvyšku členských krajín. "Vtedy by mohla začať diskusia o tom, že by to mohlo byť lepšie," povedal.
Haraszti politickú motiváciu odmieta
Haraszti pripúšťa, že expertné rokovania si OBSE nemôže vynútiť. "Ak však zákon vláda schváli, bude pod neustálou kritikou môjho úradu a medzinárodnej komunity," povedal. Zároveň to podľa neho bude znamenať porušenie dohovoru, ktorý Slovensko podpísalo, a preto "akékoľvek konanie na základe tohto zákona narazí na Európsky súd pre ľudské práva. Každý novinár vyhrá na tomto súde prípadný spor ".
Haraszti politickú motiváciu odmieta. "Zákon som študoval v dvoch oficiálnych anglických prekladoch, hovoril som s expertmi, ktorí ho čítali v slovenčine, so združením vydavateľov a všetky tieto zdroje sa zhodli na obsahu článkov, ktoré kritizujem." Verí, že Maďarič čítal celý jeho list so všetkými argumentmi a nevyjadruje sa len na základe toho, čo z listu citovali médiá.
Maďaričov zákon napríklad zavádza aj právo na odpoveď. Médiá však na rozdiel od situácie v štandardných európskych krajinách núti uverejňovať text kohokoľvek, kto sa cíti dotknutý. Aj keď odpovedá na pravdivú informáciu.
Autor: haj,vev,tom
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.