koruny pri zavedení eura odrážal silu slovenskej ekonomiky. Naša mena sa v reakcii na Šramkove slová posilnila v priebehu krátkeho času asi o 30 halierov na 33,50 Sk za euro. Tesne pred koncom včerajších obchodov sa posilnila ešte aj pod túto hranicu.
BRATISLAVA. O Národnej banke sa vie, že je najradšej, keď koruna nie je silnejšia ani slabšia ako treba. Usiluje sa, aby kurz bol rovnovážny a nestránil príliš vývozcom ani dovozcom. Ak všeobecne známu tézu guvernér vyslovil v čase, keď koruna slabne, niečo by to mohlo znamenať.
Čo tým chcel povedať?
Euro v predchádzajúcich dňoch stálo už viac ako 34 korún. Guvernér odľa obchodníka Tatra banky Borisa Somorovského naznačil, že by bolo zlé, keby sa definitívny kurz, za ktorý sa koruny budú pri vstupe do eurozóny vymieňať za eurá, určil v blízkosti oficiálneho. Ten je v súčasnosti 35,44 koruny za euro. "Vnímam to ako slovnú intervenciu v prospech koruny," povedal k vývoju na trhu Somorovský.
"Guvernér reagoval na otázku, nie je potrebné jeho vyjadreniu prikladať väčšiu váhu," povedala hovorkyňa Národnej banky Jana Kováčová.
Obchodník UniCredit Bank Patrik Malec si nemyslí, že Šramko chcel vyslať signál, že oficiálny kurz sa bude meniť.
Trhy sú pokojnejšie
Guvernér sa podľ aneho snažil upokojiť situáciu na trhu, ktorým mávajú dosahy hypotekárnej krízy v USA, a podporiť korunu, aby sa pod vplyvom okolitých mien príliš neoslabovala. "Nehľadal by som za tým nič iné len štandardnú reakciu, akésme mohli čítať tento týždeň aj od iných guvernérov, ministrov financií, členov bankových rád," povedal Malec. Tí sa snažili upokojiť trhy, ktoré sa obávajú, že prípadný prepad ekonomiky USAsa prenesie aj do Európy. Napríklad eurokomisár pre menové záležitosti Joaquín Almunia povedal, že súčasná kríza na finančných trhoch a jej dôsledky "nie sú o celosvetovej recesii. Je to o riziku, že do recesie sa dostanú USA". Prepad svetových akciových trhov sa včera zastavil.
Autor: ľj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.