Európskej únie. Opozícia sa rozhodla to využiť.
BRATISLAVA. Na zablokovaní Lisabonskej zmluvy sa včera dohodli SDKÚ, KDH i SMK. Opozíciu už dlhšie premiér zosmiešňuje, naposledy pri jeho odvolávaní v parlamente tvrdeniami, že je slabá a dotlačená do kúta. Práve dnešný deň tak tri opozičné strany chcú ukázať, že ešte majú silu. Premiérovi predložili ultimátum, ktorým sa v parlamente zviditeľnia zrejme najvýraznejšie od chvíle, keď si presadla z vlády do opozičných lavíc.
Odkaz po rokovaní opozičných lídrov znel včera doobeda takto: Ak koalícia nestiahne z rokovania parlamentu kontroverzný návrh tlačového zákona, opozícia nebude hlasovať za Lisabonskú zmluvu. Taký je názov "euroústavy", mimoriadne dôležitého zákona pre celú Európu.
Na jej ratifikáciu treba ústavnú väčšinu - 90 poslaneckých hlasov, vládne trio Smer, HZDS a SNS má len 85 vrátane Tibora Mikuša.
Pokiaľ sa opozícia na hlasovaní nezúčastní alebo ho nepodporí dosť poslancov, parlament sa zmluvou môže zaoberať už na najbližšej schôdzi. Mohla by tak teoreticky naťahovať ratifikáciu až do konca roka, na kedy únia plánuje jej prijatie všetkými krajinami.
Rázna odpoveď premiéra
Premiér Robert Fico dal včera podvečer rázne najavo, že sa nemieni stať rukojemníkom opozičnej požiadavky. Nahnevaný predseda vlády odkázal: "Vydieračom a tým, ktorí berú rukojemníkov, sa neustupuje." To znamená, že vláda dnes predloží v parlamente tlačový zákon a hlasovať sa bude aj o Lisabonskej zmluve.
Ak zmluva nebude ratifikovaná, vina za izoláciu Slovenska v Európskej únii podľa Fica bude patriť súčasnej opozícii.
Fico včera tvrdil, že opozícia môže o podobe tlačového zákona normálnym spôsobom rokovať v parlamente a prípadne svojimi argumentmi presvedčiť koalíciu o jeho podobe. Opozícii sa zatiaľ nepodarilo presadiť ani jeden vlastný návrh či zásadnejší pozmeňujúci návrh.
KDH mala k Lisabonskej zmluve výhrady už dlhodobejšie, SDKÚ a SMK nie. Ich predsedovia Mikuláš Dzurinda a Pál Csáky tvrdia, že ani nemajú. Prijatie zmluvy malo byť dnes prvým programom na rokovaní schôdze.
"Vláda chce poslať informáciu do Európy, že sme vzorová krajina, pričom pozajtra chce pristúpiť k reštriktívnemu zákonu o slobode slova. My na takúto hru nepristúpime, "vysvetľoval predseda SMK Pál Csáky.
Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda hovorí, že ich postoj nie je nemenným rozhodnutím. "K zmluve sa môžeme kedykoľvek vrátiť, nehovoríme, čo bude na marcovej schôdzi, májovej," povedal Dzurinda o tlačovom zákone, proti ktorému majú vážne výhrady vydavatelia, novinári a jeho kvalitu pripomienkovala aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
SNS a HZDS: Je to vydieranie
Aj koaliční partneri Smeru považujú postoj opozície za vydieranie. "Má to črty rukojemníckeho postupu, keď strany, ktoré na každom rohu zdôrazňujú, aké sú proeurópske, pre jeden zákon dokážu reálne ohroziť strategický dokument," kritizoval poslanec SNS Rafael Rafaj.
"Nemám rád vydieranie v politike," hovoril podpredseda HZDS Milan Urbáni. "Môžeme sa rozprávať o tlačovom zákone, ale toto je nad takéto zákony." Koaličné strany zatiaľ neprezradili, čo urobia, ak Smer tlačový zákon odhlasuje.
Autor: mt,mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.