vtedajších zamestnancov a Astronomického ústavu SAV, kde sa v tom čase robili tieto merania iba pomocou fotoelektrických fotometrov.
ROZTOKY. Záväzkom Hvezdárne v Roztokoch bolo zabezpečiť nepretržitý a časovo neohraničený chod týchto pozorovaní. Pokiaľ ide výlučne o CCD-fotometriu premenných hviezd, v Roztokoch je pracovisko s najdlhšie bežiacim programom systematického merania tohto druhu na Slovensku. Z roka na rok sa táto činnosť skvalitňuje, v súčasnosti patrí do pozorovacieho programu už niekoľko desiatok hviezd.
Z pozorovaní majú tisícky snímok
V minulom roku bolo odpozorovaných 70 nocí a získaných vyše 16 000 snímok. To všetko zvládol jediný odborný pracovník hvezdárne Daniel Baluďanský. „Nízke zimné teploty týmto pozorovaniam len prospievajú. Čím je chladnejšie, tým je nižší tepelný šum snímok, ktorý by zvyšoval nepresnosť meraní. Nízka teplota ďalekohľadu nevadí a naše záznamové zariadenie je kvôli zníženiu šumu dokonca vnútorne chladené. V tom sme dokonca pred observatóriom na Kolonickom sedle, kde sa používajú zariadenia bez chladenia, preto majú vyšší šum," vysvetlil Baluďanský.
Význam pozorovaní
Astronóm počítačom riadi chod záznamového zariadenia. Do kupoly chodí v určitých intervaloch, aby ju otočil a doladil ďalekohľad. Daniel Baluďanský pripisuje pozorovaniam veľký význam. Skúma vlastnosti zákrytových premenných hviezd. Výsledky z týchto meraní sú publikované v odborných periodikách a prezentované na konferenciách. Slúžia potom ďalším odborníkom, napríklad pri výskume vlastností hmoty pri vysokých energiách. Okrem toho využívajú tieto výsledky aj študenti pri koncipovaní odborných prác. „Tieto pozorovania majú dopad aj na šírenie poznatkov vo verejnosti, pretože hlavný záujem návštevníkov hvezdárne a ich otázky smerujú práve k týmto pozorovaniam. Výskum teda zvyšuje atraktivitu a renomé pracoviska, čo priťahuje návštevníkov," konštatoval Daniel Baluďanský.
Návštevnosť
Vlani navštívilo pozorovania a ďalšie astronomické podujatia v roztockej Hvezdárni okolo 1 800 návštevníkov. Väčšina sa tam zdržala aj niekoľko dní. „Na základe doteraz dosiahnutých výsledkov sa začal vývoj zariadenia na automatické fotometrické monitorovanie oblohy KOROAPS (KOšice - ROztoky Automatic Photometry System). Tento rok začne v Roztokoch pracovať dlhodobo zapožičané nové americké vysokocitlivé záznamové zariadenie na báze CCD Meade DSI, nedávno dokonca prejavil záujem o sledovanie röntgenových dvojhviezd roztockým ďalekohľadom Dr. Hudec z Astronomického ústavu Akadémie vied Českej republiky v Ondřejove," povedal o budúcich plánoch astronóm Baluďanský.
---FAKTY---
Hviezdu pozoroval 15 hodín
n Hneď v prvé dni nového roka 2008 zaznamenali vo Hvezdárni v obci Roztoky zaujímavé úkazy. Celých 15 hodín tamojší astronóm Daniel Baluďanský pozoroval premennú hviezdu CW Cas. „Posledná snímka bola urobená o 6.41 hod. ráno, a to znamená, že hviezda bola snímkovaná nepretržite trinásť a pol hodiny. Ak k času samotného snímkovania prirátame asi hodinu prípravy a pol hodiny na získavanie tzv. dark a flat-field snímkov po samotnom pozorovaní, máme celkový čas pätnásť hodín. Ďalšie analýzy takýchto pozorovaní zaberajú približne polovicu týždňa," konštatoval astronóm.
n Podľa neho išlo o doposiaľ najdlhšie takéto meranie. Tie ostatné boli skrátené, alebo prerušené oblačnosťou. „ Pozorovanie bolo možné aj vďaka tomu, že spomínaná hviezda nikdy nezapadá, pretože sa nachádza nad severným obzorom v blízkosti Polárky," vysvetlil Baluďanský.
n Na pozorovanie použili hlavný ďalekohľad Cassegrain 400/4000, v spojení s CCD-záznamovým zariadením SBIG ST-8. Z celkového svetla hviezdy bola filtrom vyseparovaná oblasť v blízkosti infračervenej časti spektra. „Význam takéhoto dlhého merania je v tom, že zmeny jasnosti máme zachytené bez prerušenia, v prípade, že by sme objekt sledovali počas viacerých krátkych nocí, museli by sme tieto jednotlivé pozorovania prepočítavať a navzájom ich skladať," komentoval postup. Tentoraz získal 870 snímok a ich prvým výsledkom je svetelná krivka, ktorá je základom ďalších analýz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.