prezidentských volieb, úplný prístup k štátnej televízii a demisiu ministra vnútra.
TBILISI. Ultimátum, ktoré podpísali všetci lídri hlavných opozičných strán, stanovuje pre prezidenta 15. február ako konečný termín pre splnenie ich požiadaviek.
Hrozia bojkotom volieb
V opačnom prípade bude opozícia predčasné parlamentné voľby, ktoré sa uskutočnia v máji, bojkotovať a zorganizuje stále protesty pred budovou parlamentu. "Raz a navždy, Gruzínsko musí mať slobodné a demokratické voľby, slobodné médiá a nezávislé súdnictvo," vyhlásil opozičný líder Levan Gačečiladze, ktorý bol v januárových voľbách Saakašviliho hlavným rivalom.
Podľa oficiálnych volebných výsledkov získal vtedy Saakašvili viac ako 53 percent hlasov, a teda presiahol 50-percentnú hranicu potrebnú na víťazstvo v prvom kole. Jeho rival, podnikateľ v oblasti vinárstva Levan Gačečiladze, získal okolo 25 percent hlasov. Víťazstvo vo voľbách zaistilo Saakašvilimu nový päťročný prezidentský mandát. Konkurenti zatiaľ výsledky volieb odmietli uznať, pretože podľa nich boli zmanipulované.
Zmiešané pocity OBSE
Pozorovateľská misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) mala z volieb zmiešané pocity. Ocenila ich síce ako krok bližšie k demokracii, ale upozornila na množstvo
porušení volebného poriadku. Štyridsaťročný Saakašvili, ktorý študoval v USA, sa dostal k moci po ružovej revolúcii v roku 2003. V krajine zaviedol rozsiahle reformy, kritici mu však vyčítajú autoritárstvo a pomalý ústup chudoby v krajine. Saakašvili od svojho nástupu k moci upevňoval spojenectvo so Spojenými štátmi a usiloval sa o členstvo v NATO a EÚ.
(sita/ap)
Autor: Kašického má nahradiť Baška
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.