úspechoch dosiahnutých v predchádzajúcom roku, varoval však, že stále treba očakávať "tvrdé boje."
WASHINGTON. "Naším cieľom v nadchádzajúcom roku bude udržať a stavať na výsledkoch dosiahnutých v roku 2007 pri prechode do nasledujúcej fázy našej stratégie. Americké jednotky sa presúvajú z vedúcich operácií do partnerstva irackých síl, a prípadne ochrannej misie," uviedol.
Čelí kritike verejnosti
Americký prezident, ktorý čelí ostrej kritike verejnosti v otázke vojny, obhajoval svoje rozhodnutie z januára 2007 vyslať takmer 30-tisíc ďalších vojakov do Iraku, čo zatiaľ neprinieslo želané politické zmierenie v blízkovýchodnej krajine. "Naši nepriatelia v Iraku dostali tvrdý zásah. Nie sú ešte porazení a stále môžeme očakávať tvrdé boje," uvádza sa vo výňatkoch z prejavu zverejneného Bielym domom.
Chce utíšiť sekárske násilie
Bush pred rokom povedal, že zásahy v Iraku by mali utíšiť sektárske násilie, ktoré bráni národnému zmiereniu v krajine, a podľa jeho slov iracké bezpečnostné sily do novembra prevezmú dohľad v celej krajine.
Nepriateľ bude porazený, vyhlásil
Rok 2007 bol však najkrvavejším pre americké jednotky od invázie v roku 2003, politický pokrok zostal neistý a iracké oficiálne miesta v súčasnosti vyhlasujú, že úplnú kontrolu bezpečnosti budú môcť prevziať možno nie skôr ako v roku 2012. "Niektorí možno odmietajú nárast síl, ale medzi teroristami niet pochybností. Al-Kájda je v Iraku na úteku a tento nepriateľ bude porazený," vyhlásil Bush. "Aj keď nepriateľ je stále nebezpečný a zostáva ešte množstvo práce, americké a iracké sily dosiahli výsledky, ktoré by sme si len pred rokom vedeli ťažko predstaviť."
(sita/afp)
Autor: Kašického má nahradiť Baška
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.