Smer odmietol podmienku opozície stiahnuť tlačový zákon za podporu Lisabonskej zmluvy. Napriek tomu sa 90 hlasov môže nazbierať.
BRATISLAVA. Koalícia včera schválila program schôdze Národnej rady aj so sporným bodom o novom tlačovom zákone. Opozícia žiadala, aby ho z rokovania stiahli, ak má zahlasovať za Lisabonskú zmluvu, ktorá nahrádza euroústavu. Na schválenie zmluvy treba 90 hlasov. Koalícia potrebuje hlasy piatich opozičných poslancov. Nie je vylúčené, že ich dostane vďaka časti poslancov SMK, hoci podmienku nesplnila. Parlament včera nestihol po živej rozprave hlasovať. Poslancov čaká hlasovanie dnes a ich rozhodnutie bude pozorne sledovať Európa.
Simon: Rozhodujem sa
Nespokojnosť s dohodou predsedov SDKÚ, SMK a KDH Mikuláša Dzurindu, Pála Csákyho a Pavla Hrušovského z pondelka nám potvrdil Zsolt Simon. "Súhlasím s tým, nech opozícia koordinuje svoje kroky, ale nesúhlasím, aby SMK nepodporila zmluvu," povedal Simon. Európa to podľa neho nepochopí. Ako bude hlasovať, neprezradil. Uvedomuje si, že ak by išiel proti tomu, čo dohodol Pál Csáky, stranu by to mohlo vážne rozdeliť. Predseda Csáky dúfa, že poslanci budú jednotní.
Volali európski ľudovci
Csáky povedal, že jemu aj Dzurindovi už volali aj predstavitelia Európskej ľudovej strany z Bruselu. "Povedal som pätnásť viet a brali to. Nie sú znepokojení," tvrdí. Zmluva podľa neho ohrozená nie je. Minister zahraničia Ján Kubiš ju môže predložiť na rokovanie každej schôdze, prijať ju treba do roka.
Podmienku koalícii navrhol podľa našich zdrojov Dzurinda. KDH to vyhovuje, keďže je proti zmluve, SMK bolo treba najviac prehovárať. "Bol jeden z prvých, ktorý to nastolil," potvrdil Csáky. Priznal, že v poslaneckom klube boli na dohodu rôzne názory, myslí si však, že bude jednotný.
Fico ľutoval demokraciu
Lisabonská zmluva bola do pondelka nudnou politickou témou, ku ktorej sa výraznejšie vyjadrovali len kresťanskí demokrati. Parlamentná rozprava na túto tému včera už bola živá. Útoky a invektívy padali šesť hodín a často ani nesúviseli s európskou zmluvou.
Minister zahraničných vecí Ján Kubiš označil opozičný postoj za zhubný, premiér Robert Fico bol ostrejší. "Postoj opozície oprávnene vyvolal v Európe zdesenie a strach," varoval. "Chorá politická myseľ," je ďalší prívlastok, ktorý prisúdil premiér stranám v opozičných laviciach za podmienku o stiahnutí návrhu tlačového zákona výmenou za podporu Lisabonskej zmluvy.
"Odkazujete nám, že nemáme morálne právo sedieť v tomto parlamente. Tak si vyberte z nás tých, ktorí máme dnes právo podporiť Lisabonskú zmluvu," odpovedal Ficovi Dzurinda. Zmluva podľa neho nie je ohrozená, "ohrozená je demokracia na Slovensku". Dodal, že keď vráti koalícia demokraciu tam, kde má byť, budú aj potrebné hlasy.
"Chuderka slovenská demokracia, ak sa ju hotujú zachraňovať ľudia, počas ktorých vlády sa odpočúval nezávislý denník alebo kupovali poslanci," reagoval premiér.
Fico však istý priestor na kompromis vytvoril vyhlásením, že o tlačovom zákone sa dá rokovať, keďže je len v prvom čítaní. Opoziční poslanci mu odpovedali, že im je jasné, že ich požiadavky neprijme.
Zapojil sa aj prezident
K stanovisku opozície včera mimoriadne vystúpil aj prezident Ivan Gašparovič. Jej podmienku označil za "politicky nezodpovedné a nedôstojné gesto". Na prijatie zmluvy treba 90 hlasov, okrem koaličných ešte päť opozičných poslancov.
Autor: mk/mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.