bude určite hlasovať v stredu.
BRATISLAVA. Rozhodnutie koalície o odklade prišlo po tom, ako opozícia urobila to, čo avizovala už deň predtým. Opustila rokovaciu sálu, pretože jej neprešiel procedurálny návrh, aby sa hlasovanie o zmluve odložilo na marcovú schôdzu. Chcela tak získať čas na dohodu o kompromisnom návrhu tlačového zákona, pretože voči prerokovávanej verzii v parlamente majú veľké výhrady.
Nepomohlo ani grémium
Predseda parlamentu Pavol Paška ešte včera predpoludním zvolal poslanecké grémium, na ktoré pozval okrem predsedov poslaneckých klubov aj predsedov politických strán. Na grémium prišiel aj prezident Ivan Gašparovič. Opozičných politikov presviedčali, aby podporili Lisabonskú zmluvu. Gašparovič vyzval všetky politické strany, aby hľadali konsenzus, kompromis. Paška po grémiu povedal, že o zmluve sa bude hlasovať o 17.00 hod. napriek tomu, že opozícia trvala na svojich požiadavkách.
Csáky: Opozícia nenesie zodpovednosť za cirkus
Opozícia nenesie podľa predsedu SMK Pála Csákyho žiadnu zodpovednosť za cirkus, ktorý sa udial v parlamente. "Možno nás chceli otestovať, či to myslíme vážne. Myslíme to vážne," dodal včera Csáky s tým, že v demokracii sa riešia problémy rokovaniami, v diktatúre silou.
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda zdôraznil, že Lisabonská zmluva nie je ohrozená, ohrozená je úroveň demokracie na Slovensku. "Je mi ľúto, že predseda parlamentu namiesto konštruktívneho riešenia zvolil konfrontáciu," povedal Dzurinda.
Predseda KDH Pavol Hrušovský sa necíti byť ani víťazom, ani porazeným. Je skôr sklamaný, že na Slovensku prestal existovať politický dialóg aj v tak vážnych otázkach, ktoré presahujú jeho hranice. "Keď zatvoria opozícii ústa, keď namiesto dialógu bude násilie, keď po opozícii prídu na rad médiá, tak nakoniec príde na rad občan a sme v totalite, ani sa nenazdáme," doplnil Dzurinda.
Poslanec za KDH František Mikloško tvrdí, že premiér musí mať politickú pokoru a musí si sadnúť za rokovací stôl. "Premiér Fico nemôže byť ako malé decko, ktoré sa zatne a povie, že nie. Musí si byť vedomý, že v tejto veci potrebuje opozíciu."
Fico: EÚ je zdesená
Európska únia je zdesená z postoja slovenskej opozície k Lisabonskej zmluve, povedal premiér Fico po rokovaní s veľvyslancami členských krajín EÚ, ktorých si včera podvečer pozval do parlamentu. Diplomatov prijal, pretože bol atakovaný telefonátmi a chcel im vysvetliť, čo sa deje v parlamente. Obviňuje opozíciu z toho, že zahatila Európu a chce zmariť ratifikačný proces Lisabonskej zmluvy v únii. Podľa neho Slovensko nevysiela dobrý obraz, ak opozícia nie je schopná zahlasovať za to, čo doteraz podporovala.
Momentálne je na ťahu opozícia, tvrdí Fico. On sa nenechá "bohapusto vydierať". Naďalej trvá na tom, aby sa o
návrhu tlačového zákona v prvom čítaní rokovalo ešte na tejto schôdzi. "My nezmeníme nič na svojom postoji," zdôraznil premiér.
Podľa neho zdravý rozum káže, aby sa hľadali ďalší poslanci pre podporu Lisabonskej zmluvy. "Nepôjdem takou cestou, že by som vytrhával individuálnych poslancov z klubov," vyhlásil. Koalícia dnes disponuje 85 hlasmi, "Budeme ich dávať vždy k dispozícii 85 hlasov, možno aj 86," dodal Fico. "Keď máte v parlamente 86 poslancov a viete, že musíme mať minimálne 90, tak akú logiku má hlasovanie?" odpovedal Fico na otázku, či sa bude o zmluve hlasovať aj vtedy, ak nebude istá jej jednoznačná podpora. Ešte v pondelok tvrdil, že vydieračom neustupuje, a že hlasovať sa v stredu určite bude.
Autor: sita/r
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.