najčastejšie francúzsky herec Alain Delon (72), ktorý bude zajtra predsedať porote v súťaži Česká Miss.
PRAHA. V deväťdesiatich filmoch, z nich niektoré sám produkoval i režíroval, hral tento modrooký švihák len málokedy inú než hlavnú rolu a v popularite sa vo Francúzsku dlhé roky mohol porovnávať len s Jeanom-Paulom Belmondom.
"Moja matka ma obdarovala priaznivým zjavom a včas vo svojej kariére som stretol majstrov ako Visconti, Antonioni, Melville. A s takými predpokladmi by neuspel len idiot," vysvetlil Delon v roku 1995 v Berlíne, kde preberal Zlatého medveďa za celoživotné dielo.
Stále aktívny
Roky, keď išiel z úlohy do úlohy a z ženskej náruče do náruče, už má tento tajomný elegán síce za sebou, ale v oboch je stále aktívny. Práve v týchto dňoch má kinách premiéru film Asterix a Olympijské hry, v ktorom podľa niektorých kritikov hlavných hrdinov Asterixa a Obelixa zatienili práve Delon ako Cézar a Benoît Poelvoorde ako jeho syn Brutus. V tejto adaptácii kresleného seriálu hrá napríklad i Claudia Cardinale, Adriana Sklenaříková, Michael Schumacher, či futbalista Zidane.
"Do chomútu" dostali jedného z najväčších francúzskych zvodcov dve ženy. Do roku 2002 bol 15 rokov ženatý s bývalou holandskou kráľovnou krásy Rosaliou van Breemen, s ktorou má dcéru Anouchku (17) a syna Alaina Fabiena (13). V rokoch 1964 až 1969 mal za ženu herečku Nathaliu Canovas, s ktorou má syna Anthonyho (43). S ním mal Delon dlho komplikovaný vzťah - najskôr mu pomáhal z väzenia a potom sa s ním súdil o obchodnú značku AD, ktorú založil v roku 1978 na výrobu parfémov. Nečudo, že si nerozumeli - Delon syna, ktorý je tiež hercom, opustil, keď mal štyri roky.
Divoká mladosť
Rovnako starý bol i sám Delon, keď od neho a matky odišiel jeho otec. Malý Alain (narodený 8. novembra 1935 v obci Sceaux, dnes súčasť parížskej aglomerácie) nejaký čas vyrastal i u pestúnov, ktorí bývali neďaleko väzenia, kde vtedy ešte nič netušiac zbieral inšpiráciu pre svoje neskoršie úlohy. "Bol som malý divoký netvor," spomínal Delon na svoju mladosť plnú útekov z domova a vyhadzovov zo škôl. Vyučil sa mäsiarom, ale radšej sa dal do armády, s ktorou bojoval v Indočíne a z ktorej ho nakoniec tiež vyhodili.
Ľahko tak zapadol do parížskej bohémy, kde sa živil rôzne. Do svetiel rámp mu pomohol zaujímavý chlapčenský zjav, ktorý ako prvý využil režisér Yves Allégret v roku 1957 vo fime Keď sa do toho zapletie žena. Potom si u Delona režiséri začali podávať dvere a nasledovali okrem iných slávni Rocco a jeho bratia, Gepard, Samuraj, Sicílsky klan, Zatmenie, Dvaja muži v meste, Traja muži na zabitie či Borsalino.
Nekonvenčný
A ako už to u slávnych a úspešných býva, stal sa i Delon terčom rôznych špekulácií, napríklad o jeho pletkách s podsvetím, dokonca i o podiele na vražde jeho osobného strážca Stefana Markoviča koncom 60. rokov. Reči o veľmi blízkych vzťahoch s homosexuálmi potom lámač ženských sŕdc ešte priživil. "Každý môže robiť so svojim telom, čo chce. Keď budem chcieť žiť s mužom, alebo napríklad s kozou, urobím to!" potvrdil Delon svoju povesť nekonvenčného muža, ktorý si neberie servítky.
(čtk)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.