marcovú schôdzu. Po tom, ako plénum tento návrh zamietlo, opozícia odišla zo sály.
BRATISLAVA. Po následnej prezentácii koalície predniesla poslankyňa za Smer-SD Jana Laššáková v mene koaličných strán návrh, aby sa o zmluve hlasovalo na budúci týždeň vo štvrtok.
Na schválenie zmluvy je potrebných minimálne 90 hlasov. Bez podpory opozície, ktorá avizovala, že sa na hlasovaní nezúčastní, kým nenastane dohoda na podobe tlačového zákona v celom politickom spektre, nemá Lisabonská zmluva nádej na prijatie.
Premiér Robert Fico poznamenal, že nemá logiku dať hlasovať, pokiaľ nie je istá podpora zmluvy. S požiadavkou začať rokovať a dohodnúť kompromisný text nového tlačového zákona ako i nastoliť normálny dialóg medzi opozíciou a koalíciou prišli lídri opozičných strán v pondelok. Splnením tejto požiadavky podmienili aj svoju podporu Lisabonskej zmluve.
"Keď zatvoria opozícii ústa, keď namiesto dialógu bude násilie, keď po opozícii prídu na rad médiá, tak nakoniec príde na rad občan a sme v totalite ani sa nenazdáme," povedal v stredu predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.
Predseda vlády označil postup opozície za vydieranie, ktorému nemieni ustúpiť. Premiér opozíciu obvinil z toho, že zahatila Európu a chce zmariť ratifikačný proces Lisabonskej zmluvy v únii. "Je nemysliteľné, aby sa v mene vnútroštátneho politického boja opozícia takto správala," dodal Fico. Podľa neho Slovensko nevysiela dobrý obraz, ak opozícia nie je schopná zahlasovať za to, čo doteraz podporovala.
O podporu poslancov sa treba uchádzať
Premiér Robert Fico organizuje zo zahraničia nátlak na slobodne a demokraticky zvolený slovenský parlament v čase, keď sa zákonodarný zbor slobodne a suverénne rozhoduje, čo je najlepšie pre Slovensko. Zdôraznili to v reakcii na stredajšie stretnutie premiéra s veľvyslancami krajín EÚ v budove NR SR štyria poslanci Národnej rady (NR) SR za KDH Vladimír Palko, František Mikloško, Pavol Minárik a Rudolf Bauer. "Takýto postup Roberta Fica je hanebný a treba ho odmietnuť," vyhlásili.
Skupina poslancov vyzýva Fica, aby s týmto žalovaním v zahraničí a organizovaním zahraničného tlaku na slovenský parlament okamžite prestal. Fico, by si mal uvedomiť, že je predsedom slovenskej vlády a nie vyslancom Bruselu. Pre schválenie Lisabonskej zmluvy sa má uchádzať nie o podporu EÚ, ale o podporu poslancov NR SR, pripomínajú.
Fico tvrdí, že stredajšie rokovanie s veľvyslancami zvolal, lebo bol atakovaný telefonátmi a chcel im vysvetliť, čo sa deje v parlamente. Únia je podľa neho zdesená z postoja slovenskej opozície k Lisabonskej zmluve. Opozícia žiada, aby sa o Lisabonskej zmluve hlasovalo až po vyriešení záležitostí okolo kontroverzného návrhu tlačového zákona.
(sita)
Autor: Giuliani podporil McCaina
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.