univerzitách. Vláda plánuje umožniť študentkám nosiť šatky, ak si ich budú uväzovať pod bradou a ponechajú si odhalené tváre.
ANKARA. Je málo pravdepodobné, že takáto podmienka presvedčí oponentov, ktorí šatku považujú za politický prejav. Neuspokojuje to však ani stúpencov nosenia šatky, ktorí zorganizovali separátne protesty v Istanbule a Ankare a žiadali právo na nosenie šatky v úplne islamskom štýle.
Problém rozdelil krajinu
"Chceme, aby sa v Turecku zrušili všetky absurdné zákazy, chceme vzdelanie pre každého, pre tých v minisukniach aj pre tých so šatkami," povedal Egemen Bagis, blízky spolupracovník premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.
Mnohé sekulárne ženy sa však obávajú, že dovolenie nosenia šatiek na univerzitách nakoniec povedie k nátlaku, aby sa tiež zahaľovali. "Turecko je sekulárne a zostane sekulárne," kričali v sobotu na zhromaždení pred mauzóleom Mustafu Kemala Atatürka, zakladateľa moderného Turecka. Armáda krajiny na svojej internetovej stránke uviedla, že pred mauzóleum prišlo až 125-tisíc ľudí. Senal Saruhanová, šéfka Združenia republikánskych žien, ktoré demonštráciu zorganizovalo, obvinila vládu z toho, že "zneužíva náboženstvo" a tisíce protestujúcich žiadali vládu, aby odstúpila. Približne tisíc stúpencov sekularizmu volajúcich "Mulláhovia do Iránu!" sa snažili dostať k tureckému parlamentu, ale polícia im v tom zabránila. V meste Izmir stúpenci sekularizmu pálili na hlavnom námestí burku, tradičné oblečenie moslimiek, ktoré zakrýva tvár.
Vláda svoj zámer deklaruje ako reformu
Turecká vláda svoj zámer na zrušenie zákazu nosenia islamskej šatky na univerzitách označuje za reformu s cieľom splniť európske normy v oblasti ľudských práv. Očakáva sa, že parlament vládny návrh schváli na budúci týždeň. Vládna Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) totiž získala podporu opozičnej Strany národného hnutia (MHP).
Autor: sita/ap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.