Nový spôsob registrácie cirkví je podľa Generálnej prokuratúry protiústavný. Zákon napadla na Ústavnom súde.
BRATISLAVA. Nové cirkvi majú opäť nádej, že ich raz štát oficiálne zaregistruje. Generálna prokuratúra napadla na Ústavnom súde zákon, podľa ktorého sa rozhoduje, ktoré cirkvi budú alebo nebudú oficiálne. Nepozdáva sa jej najmä ustanovenie, že na registráciu treba 20-tisíc podpisov členov cirkvi. Prokuratúra to považuje za zásah do slobody vierovyznania aj zhromažďovania.
Ministerstvo kultúry diskrimináciu odmieta. „Ak štát poskytuje cirkvám výhody nad rámec základných práv a slobôd, má právo určovať im aj isté povinnosti a zároveň garantovať, že výhody ako finančná podpora, či daňové úľavy a právo zakladať školy, nebudú zneužité," povedal jeho hovorca Jozef Bednár.
Napadnuté znenie zákona platí od vlani. Zmenu presadili poslanci Ján Podmanický zo Smeru a Ľudmila Mušková z HZDS. Chceli vraj zabrániť tomu, aby sa registrovali rôzne recesistické hnutia, a tak získavali peniaze zo štátneho rozpočtu. Na registráciu dovtedy stačilo 20-tisíc podpisov sympatizantov cirkvi.
Moslimovia nesúhlasia
Poslanci zmenou zabránili aj registrácii islamu za oficiálne náboženstvo. Práve, keď novelu prijímali, zbierala moslimská komunita potrebné podpisy. Hovorca komunity Chiboub Hidbani je presvedčený, že zmena bola namierená proti nej. Moslimom nestačí, aby mali len nadáciu, keby boli registrovanou cirkvou, ich deti by sa mohli učiť náboženstvo, chceli by aj mešitu. „Chceme, aby sme mohli normálne fungovať."
Podmanický odmietol, že by novelu presadili, aby zabránili moslimom zaregistrovať sa. „Hranica 20-tisíc členov je primeraná na to, aby sa cirkev, ktorá sa chce zaregistrovať, etablovala. Aby za určité časové obdobie presvedčila štát aj ostatných obyvateľov, že sa nieto čoho obávať, že normálne funguje a vedie ľudí k pozitívnym hodnotám," povedal.
Uznané cirkvi sa zhodujú, že štát by mal klásť podmienky na registráciu, rozchádzajú sa v tom, kde by mala byť hranica. Menšie cirkvi sa skôr prikláňajú k zníženiu počtu podpisov.
Moslimovia hovoria, že ak prokuratúra s podaním uspeje, pokúsia sa znovu zaregistrovať. Novú šancu chcú využiť napríklad aj scientológovia. Ich hovorca Jiří Voráček odhaduje, že na Slovensku je ich asi štyristo.
Autor: vš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.