BRATISLAVA. Podľa nej by mal kandidát na poslanca Národnej rady SR povinnosť zverejniť, či bol pred rokom 1989 členom komunistickej strany. "V tomto mesiaci bude 60. výročie od komunistického puču. Tomu predchádzala kriminalizácia opozície zo strany komunistov. Kariéra Vladimíra Mečiara sa začala na mítingu na Námestí SNP v marci 1990 výrokom, že "vo väzniciach je miesta dosť". Začal teda kriminalizáciou verejného života. To isté robí vláda Roberta Fica," vyhlásil včera Vladimír Palko.
Vymenovali prípady kriminalizácie
Palko svoje tvrdenie podložil viacerými argumentmi. "Fico hovorí, že opozícia patrí za mreže. Už dávnejšie minister vnútra Robert Kaliňák brutálne klamal verejnosť, keď si v prípade Hedvigy Malinovej vymýšľal veci, ktoré vôbec neboli výsledkom vyšetrovania. V prípade advokáta Ernesta Valka a podnikateľa Ladislava Reháka Fico v televízii nevkusne naznačoval ďalší vývoj, keď povedal, že "bude to ešte zaujímavé". Vzápätí nasledovali kroky orgánov činných v trestnom konaní. Návrh uznesenia NR SR o privatizácii SPP je tiež kriminalizáciou verejného života, lebo väčšina v NR SR sa pasuje za vyšetrovateľa, prokurátora aj sudcu. Veľmi vážnym ohrozením slobody prejavu na Slovensku je minulotýždňový verdikt súdu nad Miklósom Durayom, ktorý má zaplatiť SNS 1 000 000 korún za to, že vyslovil svoj politický názor," zdôraznil Palko. Podľa neho suma, ktorú má Duray zaplatiť, je ekonomická likvidácia jednotlivca.
Podľa Palka uvedení poslanci KDH sa kriminalizácii verejného života nemienia nečinne prizerať, keď je vláda plná ľudí, ktorí boli členmi komunistickej strany a dnes sa stále chovajú ako komunisti. Tak asi vo vnútri sú stále komunistami," uviedol. Z tohto dôvodu chcú Palko, Minárik a Mikloško predložiť novelu volebného zákona.
Nepodporia zúženie imunity
Trojica poslancov nepodporí ani zúženie poslaneckej imunity, ktorú navrhol predseda parlamentu Pavol Paška. "Ťažko môžeme povedať, že táto krajina je štandardná demokratická krajina so štandardnou demokratickou vládou. V takej dobe nie je čas znižovať rozsah imunity poslancov," uviedol Minárik.
Podľa neho dnes nie je otázka, či návrh na zúženie imunity je čistý populizmus. "Dnes to musíme chápať v kontexte kriminalizácie opozície. Urobiť to na Slovensku, kde na čele vlády je Robert Fico, na čele ministerstva vnútra Robert Kaliňák a kde na čele vládnych strán sú Vladimír Mečiar a Ján Slota, by nebolo dobre. Preto nebudeme hlasovať za zníženie imunity," vyhlásil Minárik. Za normálnych okolností by však so zúžením imunity nebol žiaden problém.
(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.