Sociálnej poisťovne (SP) Jaroslav Belluš.
BRATISLAVA. Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) podľa J. Belluša zatiaľ poslali na účet SP dôchodkové úspory vystupujúcich klientov v sume 80 miliónov Sk. Ako ďalej uviedol, do systému starobného dôchodkového sporenia v rovnakom období vstúpilo 1 326 ľudí. Ďalších 2 193 osôb, ktoré sa starajú o dieťa do šiestich rokov a sú z toho dôvodu poistencami štátu, podalo do SP vyhlásenie, že chcú byť naďalej účastníkmi druhého piliera.
V januári pribudlo 964 ľudí
Počas januára sa z druhého piliera do výlučne prvopilierového dôchodkového systému podľa Belluša vrátilo 4 395 osôb, z čoho bolo 2 529 žien a 1 866 mužov. Poukázal pritom na to, že vystúpili najmä ľudia vo veku nad 40 rokov. Išlo o vyše 3 500 ľudí.
Minulý mesiac sa, naopak, klientom dôchodkových spoločností stalo 964 osôb. "Ide o ľudí, ktorí podpísali zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení a túto zmluvu im Sociálna poisťovňa v januári akceptovala," uviedol Belluš. Z celkového počtu ľudí, ktorí sa v januári stali účastníkmi druhého piliera, malo 765 osôb do 30 rokov.
V súčasnosti v druhom pilieri figuruje 1,559 milióna ľudí.
Akoby v druhom pilieri ani neboli
Ako informoval riaditeľ sekcie dôchodkového poistenia SP Rudolf Križan, ak osoba vystúpi z druhého dôchodkového piliera a vráti sa do výlučne prvopilierového dôchodkového systému, jeho dôchodok z priebežného piliera sa mu v budúcnosti nebude krátiť na polovicu. "Ak totiž sporiteľ v súčasnosti požiada o dôchodok, jeho dôchodok z prvého piliera sa mu znižuje za obdobie účasti v druhom pilieri na polovicu," upozornil Križan. Je to tak preto, že polovica odvodov na dôchodkové poistenie počas účasti v druhom pilieri odchádza na osobný účet sporiteľa, ktorý spravuje niektorá z penzijných spoločností.
Dôchodkové úspory klienta DSS sa podľa Križana po vystúpení sporiteľa z druhého piliera prevedú na účet SP. "Od tohto okamihu sa na túto osobu pozeráme tak, ako keby v druhom pilieri nikdy nebola," povedal.
Vystúpiť možno do konca júna
Sporitelia, ktorí od januára 2005 vstúpili do systému starobného dôchodkového sporenia, má od začiatku januára do konca júna tohto roka možnosť vrátiť sa z dvojpilierového systému do výlučne priebežne financovaného dôchodkového systému, spravovaného Sociálnou poisťovňou. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobudla účinnosť od 1. januára 2008. Záujem vystúpiť z druhého piliera musia sporitelia vyjadriť v písomnom oznámení s úradne osvedčeným podpisom, ktoré je potrebné doručiť do príslušnej pobočky
Sociálnej poisťovne.
Do druhého piliera budú môcť počas prvého polroka vstúpiť aj tie osoby, ktoré tak neurobili do konca júna 2006. Od začiatku roka sa druhý penzijný pilier zdobrovoľnil aj pre mladých ľudí, ktorí sa narodili po 31. decembri 1986. Mladí ľudia tak dostanú možnosť rozhodnúť sa, či vstúpia do druhého piliera, v období šiestich mesiacov od prvého zamestnania sa.
Minimálne obdobie dôchodkového poistenia, ako aj minimálne obdobie sporenia v druhom pilieri potrebné na vznik nároku na starobný dôchodok, sa predĺžilo z doterajších 10 na 15 rokov.
Novela je na Ústavnom súde
Zmeny v penzijnej reforme napadli opoziční poslanci v decembri na Ústavnom súde. Žiadali predbežné opatrenie o pozastavení účinnosti sporných ustanovení tejto novely do rozhodnutia Ústavného súdu. Za protiústavné označili predĺženie minimálnej doby platenia odvodov na 15 rokov z predchádzajúcich desiatich, aby občan mohol poberať starobný dôchodok. Novele zákona o sociálnom poistení vyčítali tiež to, že invalidi, za ktorých odvody platil do konca minulého roka štát, si už nemôžu sporiť na penziu v druhom dôchodkovom pilieri.
Starší sporitelia v druhom pilieri sa ocitli v dileme. Ústavný súd má rozhodnúť, či predĺženie minimálnej lehoty sporenia na vznik nároku na dôchodok z 10 na 15 rokov nie je protiústavné.
Predĺženie minimálnej lehoty sporenia sa dotýka najmä starších sporiteľov, ktorým do penzie zostáva menej ako 15 rokov. Na prehodnotenie rozhodnutia, či si budú na penziu sporiť v druhom pilieri aj naďalej, majú čas do 30. júna.
Ak budú čakať na verdikt súdu, no ten príde až po 30. júni s tým, že nejde o protiústavné ustanovenie, dotknutí sporitelia už nebudú mať možnosť z druhého piliera vystúpiť. V takom prípade si budú musieť sporiť na dôchodok už ako penzisti. A ak nie, na dôchodok z druhého piliera nebudú mať nárok a úspory získajú až ich dediči.
Otázku, či súd môže stihnúť rozhodnúť o ústavnosti ustanovenia do 30. júna, riaditeľka kancelárie predsedníčky Ústavného súdu Ľubica Mackovičová v januári nechcela komentovať. Medzičasom už bol spis pridelený sudcovi spravodajcovi, ale termín zasadnutia ešte stanovený nebol.
Autor: on, r
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.