otvorili v štáte New York.
NEW YORK. Kým súboj v tábore demokratov medzi Barackom Obamom a Hillary Clintonovou bude vyrovnaný, republikán John McCain, ktorý sa postaral o veľký politický návrat, verí vo svoj volebný úspech.
Žena alebo černoch?
V doteraz najdrahšom, intenzívnom a nepredvídateľnom boji o Biely dom stojí totiž pred demokratmi najťažší test, v ktorom si voliči vyberajú medzi ženskou kandidátkou a mužom tmavej pleti. Po primárkach v niekoľkých štátoch sa na superutorku zúčastnili milióny voličov rôznych rás, náboženských vyznaní či sociálneho postavenia v 24 štátoch USA od liberálneho Messachusetts až po vyprahnutú Arizonu.
Prvý volič, ktorý sa objavil vo volebnej miestnosti v New Yorku, povedal, že hlasoval za Obamu. "Z mnohých dôvodov... Chcem čierneho prezidenta, ktorého stredné meno je Hussein a ktorý vyzerá ako skvelý človek," povedal 47-ročný literárny agent Stuart Bernstein.
Dve ženy hispánskeho pôvodu hlasovali za Clintonovú, ktorú vnímajú ako zástankyňu Latinoameričanov a ďalších skupín imigrantov. "Má skúsenosti. Máme ju rady. Môže z nej byť dobrá prezidentka," povedala 66-ročná Elena Zingarettiová, ktorá pochádza z Kolumbie.
Sociologička Amy Lowenharová uprednostňuje Obamu, keďže podľa jej slov bývalú prvú dámu "neznášajú mnohí ľudia na oboch stranách." Ďalší volič, ktorý sa predstavil len pod krstným menom James, povedal, že hlasoval za Obamu, aby Clintonovú "vytrestal za jej hlasovanie o vojne" v Iraku.
Demokrati hlasovali aj v zahraničí
Superutorok mal do volebných miestností priviesť veľký počet voličov. Za demokratického kandidáta môžu z 33 krajín sveta hlasovať aj Američania žijúci v zahraničí. Republikáni pre svojich zahraničných voličov primárky nepripravili. Hovorca Zahraničných demokratov vo Veľkej Británii Daniel Rivkin pre agentúru AFP povedal: "O (primárky) je obrovský záujem. Počet (členov) Zahraničných demokratov v UK sa za posledný mesiac zdvojnásobil. Veľmi veľa ľudí sa registruje on-line," povedal Rivkin a dodal: "Vládne tu entuziazmus. Očakávame tisícky ľudí."
V Británii žije podľa údajov amerického veľvyslanectva okolo štvrť milióna Američanov, no je ťažké odhadnúť, koľkí sa na primárkach zúčastnia, keďže voľby si organizuje každý štát samostatne. Podľa Rivkina sa v súvislosti s primárkami rozpútala "mánia", keďže súboj medzi demokratickými kandidátmi Hillary Clintonovou a Barackom Obamom bude veľmi tesný.
Obamovi držia palce aj jeho kenskí príbuzní. "Modlíme sa za jeho víťazstvo," povedal Obamov strýko Saíd. "Má všetko, čo prezident potrebuje mať. Pochádza zo skromných pomerov, z multikultúrnej rodiny," povedal Saíd a dodal: "Je to človek, ktorý má lepší obraz o svete ako ostatní kandidáti."
McCain kontra Romney
Republikán John McCain verí, že počas superutorka pochová prezidentské nádeje svojho straníckeho kolegu Mitta Romneyho. "Som obozretne optimistický," povedal republikánsky senátor za štát Arizona a veterán vojny z Vietnamu. Podľa prieskumu amerického denníka USA Today má McCain so 42 percentami náskok pred Romneym (24 percent) a bývalým guvernérom Arkansasu Mikeom Huckabeem (18 percent).
Na získanie nominácie musia kandidáti presvedčiť vo svoj prospech 1 191 republikánskych delegátov a 2 025 delegátov demokratov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.