BRATISLAVA. Parlament včera po viac ako dvojdňovej a búrlivej debate ukončil rozpravu k správe o privatizácii SPP uznesením, že bol porušený zákon. O porušení zákona pritom za normálnych okolností rozhodujú súdy alebo orgány štátnej moci. Koaliční poslanci najprv hovorili, že prijmú zmierlivejšie znenie o podozrení z porušenia zákona. Nakoniec sa rozhodli pre kontroverznejšiu cestu.
Opozícia odišla
Opozícia na protest proti takémuto uzneseniu z rokovacej sály odišla. Nepáčili sa jej ani zmätky pri hlasovaní, keď jeden z pozmeňujúcich návrhov od Vladimíra Mečiara nedostali písomne.
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer) si myslí, že právne je všetko v poriadku. "Parlament je najvyšší zákonodarný orgán. Môže nastaviť podmienky tak, ako uzná za vhodné. Parlament môže v podstate všetko. Má najväčšie kompetencie v tomto štáte."
"Konštatovať môžeme. Je tu dostatok právnikov, ktorí to konzultovali," povedal predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Podľa poslanca je nad konštatovaním "nadstavba", ktorou vyzvali Generálnu prokuratúru, aby sa k privatizácii SPP z roku 2002 vyjadrila.
Poslankyňa Smeru Jana Laššáková nechcela uznesenie komentovať. "Až bude mať niekto pochybnosti o tomto rozhodnutí, môže ho napadnúť."
HZDS: Chceli sme to inak
"Náš názor bol, aby tam bolo vsunuté slovko, že je tam určité podozrenie z porušenia zákona. Ale potom sme zahlasovali v rámci koalície ako celku," vysvetľoval podpredseda HZDS Miroslav Jureňa.
"Som presvedčená, že parlament prekročil svoje právomoci," povedala Lucia Žitňanská z SDKÚ. Výsledkom je podľa nej uznesenie bez právnych účinkov, ktoré sa dá používať politicky. Nemyslí si, že by sa uznesenie aj napriek jeho nezmyselnosti dalo právne napadnúť alebo zrušiť.
Právnici: Je to nezmysel
"To prináleží len súdu," myslí si Jozef Vozár z Ústavu štátu a práva SAV. Uznesenie preto považuje za právny nezmysel, s ktorým sa však nedá nič robiť. "Sú určité veci v demokratickej spoločnosti, ktoré neočakávate že vám budú unášať občana, že parlament prekročí svoju právomoc."
"Parlament takéto uznesenie prijať môže už preto, lebo sa nedá napadnúť na žiadnom orgáne. Nemá to však právne účinky," povedal ústavný právnik Radoslav Procházka. "Už od 19. storočia platí, že okrem zmeny muža na ženu parlament môže čokoľvek."
Mečiar: Zmluva je neplatná
Do debaty o privatizácii z čias druhej Dzurindovej vlády sa včera zapojil aj predseda HZDS Vladimír Mečiar. "Tak kvalifikovane poškodiť štát, na to treba byť asistentom vysokej školy ekonomickej," povedal v narážke na minulosť Ivana Mikloša. Vzápätí zapochyboval o celej privatizácii SPP. "Zmluva ako celok je od začiatku neplatná," povedal o privatizácii, v súvislosti s ktorou hovoril aj o "kvalifikovanom podvode".
Autor: mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.