Včerajšku v parlamente dominovala diskusia o návrhu tlačového zákona z dielne ministra kultúry Mareka Maďariča, ktorý je v prvom čítaní. Opozícia sa
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
s koalíciou sporila najmä o ustanoveniach zákona o práve na odpoveď a rozsahu pokút, ktoré bude môcť ministerstvo udeliť v prípade jeho nedodržiavania. V rozprave o spornej právnej norme budú zákonodarcovia pokračovať dnes. Hlavnou dnešnou témou však bude v parlamente odložené hlasovanie o ratifikácii Lisabonskej zmluvy.
BRATISLAVA. Poslanec za KDH a predseda parlamentného výboru pre médiá Pavol Minárik chce, aby parlament ďalej nerokoval o novom tlačovom zákone, pretože ho považuje za neprijateľný. Podľa neho návrh zasahuje do slobody médií a vláda nemôže tvrdiť, že zákon nebude slúžiť na zastrašovanie novinárov. Minárik si myslí, že utajovanie zdroja informácií by nemalo byť povinné, pretože novinári nebudú schopní brániť sa pred úmyselne zavádzajúcim zdrojom. "Nebudú sa vedieť brániť, pretože podľa tohto zákona jednoducho nebudú môcť zdroj zverejniť ani pre súdom, ani v tom prípade, ak budú napadnutí," povedal Minárik v pléne počas rozpravy.
Návrh počíta s tým, že zdroj informácií sa bude musieť chrániť, ak o to požiada. Výnimkou má byť prípad, keď má zdroj poskytnúť svedectvo v závažných trestných činoch so sadzbou nad desať rokov a vo veci korupcie.
Predseda parlamentu Pavol Paška prerušil rokovanie schôdze. Dnes ráno budú poslanci pokračovať rozpravou k návrhu tlačového zákona, ktorý predložil minister kultúry Marek Maďarič zo Smeru. Nový zákon kritizovalo okrem opozície aj viacero domácich a medzinárodných inštitúcií. Podľa OBSE návrh zasahuje do slobody slova. Opozičné strany požadujú zmeny v spornom návrhu, inak nepodporia Lisabonskú zmluvu.
Pat okolo Lisabonskej zmluvy
Situácia okolo Lisabonskej zmluvy je naďalej patová. Koalícia s opozíciou ani včera nenašli spoločnú reč, ako ju vyriešiť. Opozícia od minulého týždňa blokuje hlasovanie o Lisabonskej zmluve. Jej lídri tvrdia, že so zmluvou nemajú problém, chcú však dohodu o tlačovom zákone a normálny politický dialóg medzi koalíciou a opozíciou. Predseda parlamentu Pavol Paška včera po rokovaní poslaneckého grémia oznámil, že pokiaľ opozícia odíde dnes z rokovacej sály, nedá o Lisabonskej zmluve hlasovať.
Paška opätovne obvinil predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu z vydierania. Šéf najsilnejšej opozičnej strany podľa Pašku ešte rozšíril svoju podmienku, a to tým, aby tlačový zákon nielen "akýmsi spôsobom korešpondoval s Európou, ale vyhlásil, že SDKÚ-DS podporí Lisabonskú zmluvu len vtedy, keď predložíme taký návrh tlačového zákona, za ktorý zahlasuje aj SDKÚ." To sú podľa Pašku spôsoby, ktoré nemožno akceptovať.
Dzurinda zdôraznil, že postoj opozície je nemenný. "Ide nám o to, aby sa demokracia na Slovensko vrátila v náležitom rozsahu a ako isté demokratizačné minimum považujeme normálny demokratický tlačový zákon, ktorý nebude ani hrozbou a ani zužovaním slobody slova pre novinárov," povedal Dzurinda.
Predseda kresťanských demokratov Pavol Hrušovský doplnil, že problém je trošku zložitejší, čo ukázalo aj rokovanie poslaneckého grémia za účasti predsedov parlamentných strán. Podľa jeho slov ide o interpretáciu demokracie. "Na rozdiel od nás si terajšia vládna koalícia interpretáciu demokracie predstavuje len väčšinou, ničím iným," dodal Hrušovský. Hlasovanie o Lisabonskej zmluve tak nie je na prebiehajúcej
Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar tvrdí, že ani referendum o Lisabonskej zmluve ešte nie je zažehnané. Jeho strana bude čakať určitý čas, a ak sa koalícia nedohodne s opozíciou na podpore zmluvy, príde rozhodovanie o všeľudovom hlasovaní. "Začneme zbierať 350-tisíc podpisov alebo 76 podpisov od poslancov a ideme na referendum," povedal včera Mečiar. "Poslanci sú zástupcovia ľudu, a keď nevedia, čo chcú, tak nech ľud povie, čo chce," argumentuje Mečiar.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.