všetkých súdnych sporov, speňaženia majetku skrachovanej inštitúcie a z prenájmu nebytových priestorov vo výške 460 miliónov korún.
KOŠICE. Tieto peniaze, ktoré sú uložené v bankách, sa budú po skončení konkurzu deliť medzi 43-tisíc veriteľov. Každý mesiac na úrokoch pribúda 1,2 milióna korún. Poškodení klienti si celkovo u úpadcu uplatňujú pohľadávky za vyše 11 miliárd korún.
V hre sú ešte akcie
"Pokračuje sa v súdnych sporoch a v predaji zvyšku majetku, ktorý bol ponúkaný už v 19 kolách. Pripravujeme dvadsiate, v ktorom sa budú štvrtýkrát speňažovať akcie českej spoločnosti. Ich nominálna hodnota je 190 miliónov Sk. Výťažok je závislý od ponuky, ale nepredpokladám, že to bude viac ako 40 miliónov, a to nie sme stopercentnými vlastníkmi. Z nepredaného majetku zostal ešte nejaký nábytok a súbor pohľadávok, o ktoré nebol v troch kolách záujem," uviedol správca konkurznej podstaty Vladimír Bajtoš.
Naďalej pokračujú tzv. incidenčné spory s veriteľmi, ktorým správca neuznal alebo čiastočne poprel ich nároky, ale aj spory o veľké pohľadávky, ktoré boli postúpené do USA.
Zhabaný majetok mimo konkurzu
Zhabanie osobného majetku konateľov Horizontu vyvoláva u poškodených občanov predstavy, že ich predajom pribudnú na účet ďalšie milióny, z ktorých sa budú vyplácať veritelia. Z motoriek, jácht či nehnuteľností však nebudú mať žiaden prospech. "Majetok odsúdených, kde bol vyhlásený trest prepadnutia majetku, nespeňažuje správca. Výnos z predaja plynie do štátneho rozpočtu a nie do konkurznej podstaty," vysvetlil V. Bajtoš.
Ani po takmer šiestich rokoch od krachu Horizontu konkurz nie je ukončený. Predpokladá sa, že sa tak stane na budúci rok. Odškodnenie sa bude pohybovať v rozmedzí 4 až 5 percent z uznaných pohľadávok veriteľov.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.