druhej voľbe v piatok 13. februára. Hlasovaniu predchádzali hodiny zákulisných rokovaní, nervozita a taktizovanie medzi zástancami Klausa i jeho protikandidáta Jana Švejnara.
PRAHA. Voľba nakoniec dopadla podľa želania komunistov, ktorí v treťom kole nehlasovali. Tvrdia, že chcú v druhej voľbe vyberať z nových kandidátov a na svojom novom kandidátovi sa chcú dohodnúť v utorok. Nevylučujú však ani to, že podporia Švejnara. Sociálni demokrati už naznačili, že sú na rozhovory s komunistami pripravení. Vzhľadom na to, že Klausovi uniklo zvolenie len najtesnejším rozdielom, sa dá očakávať ostrý boj o každý hlas. Pokiaľ by komunisti trvali na vlastnom kandidátovi, mohli by podľa niektorých politikov nahrať práve zvoleniu Klausa.
Klaus i Švejnar potvrdili, že sa chcú o funkciu uchádzať naďalej. Klaus dostal v treťom kole 139 hlasov, pri neúčasti troch zákonodarcov mu znovuzvolenie uniklo o jediný hlas. Švejnar získal 113 hlasov, v treťom kole mu chýbala podpora komunistov. Podľa výsledku hlasovania aj politológov je pred druhou voľbou silnejší terajší prezident.
Obviňovali sa z nátlaku
Voľbu sprevádzali špekulácie o nátlaku, ktorému údajne niektorí poslanci a senátori čelili. Zástancovia Klausa a Švejnara sa pritom z týchto praktík navzájom obviňovali. Pri hlasovaní potom kvôli zdravotným problémom chýbali traja volitelia. Po senátorovi klubu KDU-ČSL Karlovi Bartákovi bol hospitalizovaný sociálny demokrat Evžen Snítilý. Z Hradu odišiel kvôli zdravotným problémom tiež ľudovec Josef Kalbáč, ktorý je rovnako v nemocnici. Zdravotný stav všetkých troch zákonodarcov je podľa dostupných informácií stabilizovaný, Bartáka už z nemocnice prepustili domov. Zatiaľ však nie je jasné, či sa politici stihnú do ďalšej voľby celkom uzdraviť.
Občianski demokrati v sobotu dali najavo, že ich taktika pre druhú voľbu bude vychádzať z toho, že Klaus by mal na zvolenie dostatočný počet hlasov, keby bol parlament kompletný. Podľa podpredsedu ODS Pavla Béma chce strana pri druhej voľbe spolupracovať s klubom KDU-ČSL v oboch komorách a bude rokovať tiež s nezávislými senátormi. Verí, že na druhýkrát už Klausa presadia.
Senátorka dostala vulgárnu sms
Niektorí politici z ODS sa netaja názorom, že doterajší priebeh prezidentskej voľby narobil značné škody hlavne vo vzťahu medzi ich stranou a zelenými. Podpora, ktorú Švejnarovi preukazujú zelení, by tak mohla mať dopad na fungovanie vládnej koalície, ktorá má v snemovni už aj tak neistú väčšinu.
Atmosféra v kuloároch pri Španielskej sále bola v sobotu veľmi napätá. Riešila sa napríklad vulgárna textová správa, ktorú na svoj telefón dostala senátorka Jana Juřenčáková, ktorá v prezidentskej voľbe podporuje terajšieho prezidenta Klausa. V kuloároch sa hovorilo aj o ďalších zákonodarcoch, ktorí boli od piatkového večera pod silným tlakom. Kvôli pochybnostiam o výsledku druhého kola sprísnil parlament oproti piatkovému hlasovaniu dohľad nad sčítavaním hlasov.
Pre verejnosť to transparentné nebolo
Klaus označil po skončení schôdze na Pražskom hrade spôsob verejnej voľby, ktorú poslanci a senátori vybrali, za "trochu zvláštnu". Pre verejnosť podľa neho hlasovanie formou dvíhania rúk nebolo transparentné. Taká forma slúži iba predsedom niektorých klubov, aby si mohli "spočítať svoje ovečky", tvrdí Klaus.
Švejnar charakterizoval situáciu okolo voľby ako "veľmi napätú". Pripomenul troch zákonodarcov, ktorí v sobotu museli Hrad opustiť zo zdravotných dôvodov. Pre zelených je potom priebeh parlamentnej schôdze ďalším dôvodom, prečo by prezidenta mali vyberať priamo občania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.