východotimorského parlamentu Fernando de Araujo, ktorý je na návšteve v Portugalsku.
LISABON/DILI/BRUSEL. Ramosa-Hortu, ktorý je držiteľom Nobelovej ceny za mier, postrelili. Počas operácie v nemocnici v Austrálii, kam ho previezli, mu z pľúc odstránili náboj.
Mimo nebezpečenstva
"Podľa informácií, ktoré máme, prezidenta operovali a odstránili mu z pľúc guľku. Zotavuje sa a je mimo nebezpečenstva," uviedol de Araujo po rokovaniach s portugalským premiérom José Sócratesom, ktorý vyjadril "šok" z útoku. Riaditeľ Kráľovskej nemocnice v austrálskom Darwine Len Notaras predtým pre AFP povedal, že Ramos-Horta je napojený na dýchací prístroj, jeho stav je však stabilizovaný. Ramosa-Hortu previezli z hlavného východotimorského mesta Dili po tom, ako ho v jeho rezidencii povstalci postrelili pri pokuse o atentát. Po prvej operácii ho letecky prepravili cez Timorské more do severoaustrálskeho Darwinu.
Premiér vyhlásil výnimočný stav
Východotimorský premiér Xanana Gusmao včera vyhlásil výnimočný stav, ktorý bude platiť v celej krajine najmenej 48 hodín. Reagoval tak na včerajšie útoky povstalcov v Dili, ktorých terčom bola rezidencia prezidenta Josého Ramosa Hortu a konvoj premiéra. 58-ročného Ramosa Hortu útočníci postrelili a spôsobili mu ťažké zranenia v oblasti brušnej dutiny. Lídra v kritickom stave prepravili do nemocnice v austrálskom Darwine. Podľa lekárov ho zasiahli dva alebo tri náboje, mal by sa však úplne zotaviť. Gusmao z útoku vyviazol bez zranení.
Súčasťou výnimočného stavu je zákaz vychádzania so začiatkom o 20.00 miestneho času (12.00 SEČ), informoval Gusmao. Ako uviedol v písomnom vyhlásení, opatrenie "ruší právo na voľný pohyb" a zakázané budú aj schôdze a zhromaždenia. Zatiaľ nie je známe, kedy sa zákaz vychádzania skončí. Rozhodnutie premiéra musí formálne schváliť úradujúca hlava štátu, prvý podpredseda parlamentu Vincente Guterrez.
Atentát bol pokusom o prevrat
Ako uviedol armádny hovorca Domingos da Camara, pri útoku na rezidenciu Ramosa-Hortu prišiel o život známy povstalecký vodca Alfredo Reinado a zahynul aj jeden z členov prezidentskej stráže. "Tento incident považujem za pokus o štátny prevrat zo strany Reinada, ale zlyhal," povedal Gusmao pred novinármi. "Táto vláda zaručí bezpečnosť a rozvoj bude pokračovať," dodal. Austrálsky premiér Kevin Rudd v reakcii na útok oznámil, že do Východného Timoru vyšle vojenské a policajné posily, ako podľa neho požiadala tamojšia vláda. Vojaci v rozsahu "roty" a asi 70 príslušníkov Austrálskej federálnej polície odcestujú v najskoršom možnom termíne. Austrália v súčasnosti vedie medzinárodné bezpečnostné sily vo Východnom Timore. Podľa Rudda bude v krajine po doplnení asi 1000 austrálskych vojakov.
Ako informoval východotimorský vicepremiér José Luis Guterres, povstalci najskôr okolo 6.00 (nedeľa 22.00 SEČ) zaútočili na rezidenciu prezidenta. Asi hodinu a pol nato zaútočili aj na premiéra Gusmau. "Boli to koordinované pokusy o vraždu prezidenta aj premiéra," povedal pre CNN prezidentov hovorca.
Únia cíti s ľudom hlbokú solidaritu
Prezident Európskej komisie José Manuel Barroso vyjadril včera hlbokú solidaritu s ľudom Východného Timoru po pokuse zavraždiť prezidenta krajiny. Podľa Barrosa bude EÚ stáť pevne pri demokratických inštitúciách v krajine a spoločne s nimi bude čeliť nasledujúcim výzvach. EÚ bude pomáhať timorským inštitúciám konsolidovať demokraciu, právny systém a podporí ekonomický a sociálny vývoj. Východotimorská vláda má situáciu v krajine pod kontrolou aj napriek útokom povstalcov na prezidenta a premiéra.
Autor: sita/afp/ap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.