Viery Tomanovej nespokojnosť občanov. Opozícia tvrdí, že ich to práve zneistí.
BRATISLAVA. Vláda schválila včera na mimoriadnom rokovaní návrh ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej (Smer-SD), aby sa vystúpenie z druhého dôchodkového piliera od začiatku marca tohto roka zjednodušilo. Návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, podľa ktorého by sa podpis sporiteľa pod oznámenie o vystúpení zo systému starobného dôchodkového sporenia už nemusel úradne overovať, predložil rezort sociálnych vecí do pripomienkového konania v piatok.
Tomanová: Reagovali sme na požiadavky občanov
Kabinet tiež schválil návrh ministerky Tomanovej, aby sa parlament zaoberal navrhovanou novelou zákona v skrátenom legislatívnom konaní. "Veľmi pružne sme reagovali na požiadavky občanov, že keď vstupovali do druhého piliera, nebolo potrebné žiadne overovanie podpisov a teraz to pri vystúpení vyžadujeme," uviedla V. Tomanová. Dôvodom je podľa nej tiež ohrozenie ústavného práva na zabezpečenie v starobe. "V systéme sú mnohí ľudia, pre ktorých je nevýhodné zostať v tomto systéme," povedala ministerka.
Radičová: Zneistili občanov
Vláda schválením návrhu novely podľa podpredsedníčky SDKÚ-DS Ivety Radičovej len zneistila občanov v ich dobrej viere v stabilitu dôchodkového systému. Ako ďalej uviedla opozičná poslankyňa, povinnosť overiť podpisy do zákona od začiatku januára zaviedla súčasná vláda. "Vláda mala určite dôvod, prečo takúto povinnosť do zákona dala, a to zabrániť možnému vystúpeniu sporiteľa z druhého piliera bez jeho súhlasu," uviedla Radičová na tlačovej besede.
Exministerka upozornila aj na opozičnú petíciu proti negatívnym zásahom do penzijného systému, ktorú vláda pri schvaľovaní novely zákona o sociálnom poistení nezohľadnila. "Prečo hlas niektorých občanov má takúto váhu a prečo hlas iných občanov takúto váhu nemá?" spýtala sa Radičová. Podľa nej vládou schválený návrh novely sleduje jediný cieľ, a to urýchlenie možnosti výstupu z druhého piliera.
SMK: Chcú vyhnať čo najviac ľudí
Vláda, hlavne jej predseda Robert Fico a ministerka Tomanová chcú podľa podpredsedníčky SMK Kláry Sárkőzy
vyhnať čo najviac ľudí z druhého piliera. Ako sa ďalej uvádza v stanovisku strany, táto snaha je viac ako viditeľná aj z toho dôvodu, že od začiatku tohto roka vystúpilo z neho len necelých 5-tisíc osôb. "Aj to je dôkaz, že ich strašenie občanov o nevýhodnosti druhého piliera nebolo ničím iným ako obyčajnou populistickou rétorikou," konštatuje sa v stanovisku SMK.
Podľa opozičnej strany vláda nedodržala zákonom stanovený päťdňový termín na skrátené medzirezortné pripomienkové konanie, keďže príslušný materiál bol naň predložený v piatok 8. februára a vláda o ňom rokovala už na včerajšom mimoriadnom rokovaní. SMK pochybuje, že by tento materiál spĺňal podmienky skráteného legislatívneho konania.
Protestujú aj DSS-ky
S novelou nesúhlasí ani Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS). "Overovanie podpisu rieši
riziká, ktoré si pri otváraní druhého piliera uvedomovalo aj ministerstvo a preto sa to ocitlo v zákone. My sme s tým súhlasili a teraz nerozumieme náhlej snahe o jeho úplné odstránenie," uviedol predseda ADSS Peter Socha.
Výstup z druhého piliera podľa neho okrem iného znamená, že sporiteľ súhlasí aj s prevodom svojich vlastných peňazí, ktoré nasporil, na účet Sociálnej poisťovne a pre takýto akt je podľa ADSS potrebný nejaký autorizačný mechanizmus. ADSS žiada navrhovanú zmenu v novele zákona vypustiť, prípadne žiada do zákona
doplniť ustanovenie, ktoré by umožňovalo overenie totožnosti záujemcu o vystúpenie z kapitalizačného piliera zamestnancom pobočky Sociálnej poisťovne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.