čo ako téma nie je až také hrozné, hoci niektorí zvlčilí priatelia "verejnoprávnosti" zbadali protiústavnosť v tom, že vraj o daniach a rozpočtových záležitostiach ľud hlasovať nemôže. To je síce pravda a poplatok je svojou podstatou naozaj daň, dokonca daň z hlavy, ako tvrdí Sulík. Avšak krásne je, že tieto dve kategórie slovenská ústava rozlišuje a ak explicitne hovorí, že referendum nesmie byť o daniach, tak to znamená, že o poplatkoch byť môže. Alebo nie?
Zrejme áno, čo s veľkou silou a ešte väčším humorom ukazujú naši južní susedia. S koncesiami špeciálne Maďari problém nemajú, neplatia ich ako jediní v Európe, keďže to, že budú zrušené, bol jeden zo sľubov extrémne populistickej kampane ešte v roku 2002. "Poplatkové referendá", také, že aj Sulík by odpadol, však absolvujú o chvíľu, teda v marci, až tri. Teda v jeden deň majú odpovedať na tri otázky: Či súhlasia alebo nesúhlasia s poplatkami v nemocnici, u lekára a na vysokých školách (teda školné). Ide o zvyšok pôvodne až siedmych tematických okruhov, ktoré do referenda inicioval opozičný Fidesz.
V Maďarsku už beží kampaň, hotové šialenstvo. My si však povedzme najmä to, že je nepredstaviteľné, aby akékoľvek referendum, ktoré sa pýta, či ľudia niečo majú platiť alebo nie, skončilo schválením poplatkov. Ide o nekonečný populizmus, nasadzovaný v politickom zápase, pričom nemusí byť planá hrozba, že nákaza z Maďarska sa môže rozšíriť a poplatky v nemocniciach, u lekára a na VŠ sa začnú hromadne rušiť v celej Európe. A nielen tie všetky, ktoré politici kedy vymysleli. Iste, záleží vždy na znení tej-ktorej ústavy, ale v paragrafoch o zakázaných témach do plebiscitu zrejme nebudú veľké rozdiely. Maďarský opozičný Fidesz jednoducho prekročil i tú najkrajnejšiu hranicu, ktorú sa politici doteraz prekročiť zdráhali, lebo vedia, že ak petičné hárky (v Maďarsku stačí 200 tisíc podpisov!) prídu do módy, tak vlády stratia schopnosť vládnuť. A potom bude jedno, kto je práve v koalícii a kto v opozícii. Predstavte si, že by Fica napadlo hlasovanie o nejakej reforme, keď bol v opozícii .... Zmohol sa iba na otázku o predčasných voľbách, a my sme ho za to ešte kritizovali... Viktor Orbán ukázal všetkým populistom, kadiaľ vedie cesta.
Richard Sulík, keby bol úspešný, môže zase písať nové európske trendy v oblasti verejnoprávnych médií. Isteže je to pritiahnuté za vlasy, Slovensko je vo vzťahu k nim zvlášť skeptickou krajinou, keďže inde sú predsa len pozerateľnejšie ako to naše nešťastie. Hoci Sulík a spol. do politiky smerujú, predsa len pozoruhodné je, že "koncesionárska" petícia je iniciatíva "zdola", kým iné referendá, maďarské či slovenské v minulosti, spúšťajú politické strany a podpisy občanov sú len "šudítkom" pre blbých.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.