nového vojenského lietadla F-35 Lightning II, keď s týmto lietadlom absolvoval rad manévrov. Išlo o 26. let prvého exempláru nového amerického viacúčelového vojenského lietadla. Kromberg vzlietol z firemného letiska spoločnosti Lockheed Martin vo Fort Worth, vystúpil do výšky 6 000 stôp (1 800 metrov) a preveril manévrovacie kvality lietadla pri útoku v 15-stupňovom sklone. Potom vystúpil do výšok 10 000 a 12 000 stôp a hodnotil letové reakcie. Kromberg testoval aj výkon motorov F-35 a vlastnosti pri lete vo formácii. "Lietadlo lietalo veľmi dobre, prekonalo moje očakávania," povedal Kromberg. "Prekvapil ma výkon pri vzlete a manévrovanie, predovšetkým pri vyššej rýchlosti, bolo fenomenálne. Lietadlo bolo veľmi stabilné pri lete vo formácii s iným lietadlom. Bola naozaj radosť s ním lietať." Kromberg, ktorý je členom 461. letky pre testovacie lety v rámci vývoja a realizácie testovacích letov F-35 na leteckej základni Edwards, Kalifornia, nalietal viac ako 3 200 letových hodín na lietadlách ako F-16, F-15, AV-8B a T-38. Stal sa len tretím pilotom, ktorý lieta na type Lightning II. Všetky predchádzajúce lety uskutočnili testovací piloti Lockheed Martin Jon Beesley a Jeff Knowles.
Nahradí niekoľko typov
"Pri plánovanej akvizícii 1 763 lietadiel F-35 je americké letectvo našim najväčším zákazníkom a boli sme zvedaví na ich hodnotenie letových vlastností lietadla," povedal Dan Crowley, výkonný viceprezident Lockheed Martin a generálny riaditeľ programu F-35. "Toto je začiatok radu prísnych a rozsiahlych hodnotení za letu, ktoré budú realizovať letci letectva, námornej pechoty, námorníctva a naši medzinárodní piloti." Lietadlo F-35 je nadzvukové, multifunkčné bojové lietadlo piatej generácie, ktoré bolo navrhnuté ako náhrada širokého radu existujúcich lietadiel, vrátane typov AV-8B Harrier, A-10, F-15, F/A-18 Hornet a britských Harrier GR.7 a Sea Harrier. Spoločnosť Lockheed Martin vyvíja F-35 v spolupráci so svojimi hlavnými partnermi, americkou firmou Northrop Grumman a britskou spoločnosťou BAE Systems. Na vývoji lietadla sa však podieľa aj mnoho ďalších firiem z rôznych krajín. Lietadlo Lockheed Martin F-35 Lightning II je jednosedadlové, jednomotorové viacúčelové lietadlo, ktoré môže plniť úlohy leteckej podpory pozemných vojsk, taktického bombardovania a vzdušných súbojov. Konštrukcia lietadla a jeho tvary sú také, aby sa na minimum znížila možnosť jeho zistenia nepriateľským radarom. Názov Lightning (blesk) dostalo lietadlo na počesť skvelého dvojmotorového lietadla P-35 Lightning z obdobia druhej svetovej vojny a britského prúdového lietadla English Electric Lightning z obdobia studenej vojny. Typ F-35 je odvodený od experimentálneho typu X-35. Vývoj lietadla financuje najmä americká vláda, ale podieľajú sa na ňom aj veľká Británia a ďalšie krajiny. Prvý let lietadla sa uskutočnil 15. decembra 2006. Do operačného nasadenia by sa toto lietadlo malo dostať najskôr v roku 2011.
Tri verzie lietadla
Hlavnými užívateľmi lietadla budú americké vojenské letectvo, americké námorníctvo a americká námorná pechota. Pretože tieto tri zložky majú rozdielne požiadavky na vlastnosti lietadla, vyvíjajú sa tri verzie "blesku". Prvá verzia sa vyznačuje konvenčným štartom a pristátím a je označená F-35A.Táto verzia, určená pre vojenské letectvo, je najmenšou a najľahšou zo všetkých troch verzií a ako jediná je vystrojená interným kanónom (ráže 25 mm). Táto verzia s rozpätím krídiel 10,7 m bude vystrojená laserovým značkovačom cieľov a v letectve nahradí najmä lietadlá typu F-16 Fighting Falcon (od roku 2013) a neskôr aj typy A-10 Thunderbolt II (od roku 2028). Americké letectvo chce zakúpiť celovo až 1 763 lietadiel spomenutej verzie. Verzia F-35B sa bude vyznačovať krátkym štartom a zvislým pristátím. Zvislé pristávanie umožní veľký ventilátor so zvislou osou rotácie, umiestnený pred hlavným motorom, a sklopná dýza v zadnej časti lietadla. Táto verzia bola predstavená 18. decembra minulého roka. Verziu F-35B budú používať britské kráľovské letectvo, britské námorníctvo a americká námorná pechota (Marine Corps). Tretia verzia je označená F-35C a je určená na operácie z lietadlových lodí. Táto verzia sa vyznačuje väčším, sklopným krídlom (rozpätie 12,19 m) a väčšími riadiacimi plochami, ktoré zlepšia manévrovacie vlastnosti pri nižších rýchlostiach. Podvozok tejto verzie bude zosilnený, aby lepšie odolával namáhaniu pri náročných pristátiach na palube materských lodí. Americké námorníctvo plánuje zakúpiť 480 lietadiel F-35C, ktoré by postupne mali nahradiť všetky verzie lietadiel F/A-18 Hornet. Lietadlá typu F-35 rôznych verzií si plánujú zakúpiť aj Taliansko, Holandsko, Kanada, Nórsko, Dánsko, Austrália a Turecko. Do roku 2035 by sa tak mohlo vyrobiť vyše 3 100 lietadiel F-35. V pilotnej kabíne lietadiel F-35 bude panoramatický displej s rozmermi 20 cm x 50 cm. Lietadlo bude vystrojené systémom rozpoznávania reči, čo pilotovi umožní vydávať hlasové pokyny. Na pohon lietadla slúži motor Pratt & Whitney F135, ktorého maximálny ťah je 111,2 kN (s prídavným spaľovaním až 156 kN. Alternatívnou pohonnou jednotkou je motor GE Rolls-Royce F136.s približne rovnakými výkonmi. Odhadovaná maximálna rýchlosť lietadla je 1,6M (to je 1,6-násobok rýchlosti zvuku).
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.