BRATISLAVA. Návrh Pavla Pašku na zrušenie priestupkovej imunity sa skončil fiaskom predsedu parlamentu. Len on sám z koalície bol totiž proti
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
stiahnutiu novely ústavy.
Stiahnutie navrhol predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. SNS aj HZDS sú dlhodobo proti obmedzeniu imunity.
Proti stiahnutiu hlasovali okrem Pašku už len 9 poslanci z SMK a 4 z KDH. Zvyšok opozície sa zdržal a len Pavol Minárik z KDH hlasoval spolu s väčšinou koalície za stiahnutie novely.
Paška po tom, čo mu koalícia vrátila návrh na dopracovanie, rezignoval a novelu ústavy stiahol. Po hlasovaní tvrdil, že je sklamaný, ale že s návrhom príde na najbližšej schôdzi. Bude chcieť úplné zrušenie imunity, nie len jej obmedzenie.
"Štyri roky chodím po médiách a vysvetľujem význam imunity. Nie je to ochrana jednotlivca, ale parlamentu," povedal poslanec Smeru Boris Zala. Tvrdil, že na "potopení" Paškovho návrhu v koalícii dohoda nebola, ale teší sa tomu. "Keď to pán predseda podával, asi sa tiež sám rozhodol. Je to jeho iniciatíva," odkázal Paškovi.
Lipšic: Zahrali divadlo
"Predseda parlamentu za Smer predloží návrh a poslanci za Smer ho potopia. Zohrali nám tu divadlo a maškarádu," komentoval hlasovanie Daniel Lipšic z KDH. Podľa poslanca to bude s imunitou takto do konca volebného obdobia.
SNS ani HZDS v otázke imunity ustúpiť nemienia. "Postoj SNS bude v marci taký istý ako vo februári," povedal predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Odhaduje, že rovnaký názor bude mať aj značná časť opozície.