spoločnosti (DSS) o zablokovanie účtov. Obávajú sa zneužitia.
BRATISLAVA. Sociálna poisťovňa pripravuje pre občanov informáciu o zmenách v prvom a druhom pilieri. Hovorkyňa poisťovne Lýdia Výborná včera nevedela povedať, či ju poistencom budú posielať poštou. "Takéto podrobné informácie zatiaľ nemám. "Výborná však vylúčila, že by Sociálna poisťovňa chcela poistencom posielať aj "odhlášku " z druhého piliera.
Poslanci parlamentu by dnes mali hlasovať o návrhu novely zákona o dôchodkovom sporení z dielne ministerky Tomanovej. Tá má umožniť sporiteľom výstup z druhého piliera bez úradne overeného podpisu. Opozícia vládnemu návrhu vyčíta najmä to, že zo systému môžu vystúpiť aj niektorí sporitelia bez toho, aby o tom vedeli. Bez overenia podpisu to totiž za nich môže urobiť niekto iný. Poslankyňa SMK Klára Sárközy nám povedala, že opozícia dnes do druhého čítania predloží pozmeňovací návrh, aby Sociálna poisťovňa do 30 dní poslala každému občanovi, ktorý z druhého piliera vystúpil, informáciu o tomto kroku.
Ľudia sa obávajú zneužitia
Ministerka Tomanová včera v parlamente povedala, že opozícia chráni záujmy dôchodkových správcovských spoločností namiesto toho, aby chránila záujmy občanov. Poslankyňa KDH Mária Sabolová jej pripomenula, že úradný podpis zaviedla vlastnou novelou. "Tak ako na výstup, aj na vstup je potrebné žiadať úradne osvedčený podpis sporiteľa," povedala Sabolová.
Niektorých ľudí návrh novely znepokojil. Obávajú sa jej zneužitia. "Dôchodkové správcovské spoločnosti dostávajú emaily od sporiteľov so žiadosťami, aby zablokovali ich dôchodkové účty v obave, že niekto môže bez ich vedomia rozhodnúť o ich výstupe z druhého piliera," povedal včera šéf Asociácie DSS Peter Socha.
Opoziční poslanci predložia pozmeňovací návrh
Návrh zákona o starobnom dôchodkovom sporení schválila vláda v pondelok po tom, čo bol jeden deň v pripomienkovom konaní. Koaliční poslanci včera vyšli v ústrety vláde a rozhodli, že sa o ňom bude rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Opozícia bola proti.
Nepozdávalo sa to však ani poslancovi HZDS Milanovi Urbánimu. "Mali by sme zákony pripravovať premyslene, radšej si nechať čas," povedal v parlamentnej rozprave Urbáni. Poslanec za KDH Daniel Lipšic si myslí, že návrh je v parlamente preto, aby sa o téme vystúpenia z druhého piliera opäť hovorilo v médiách a aby sa ľuďom dala informácia, že môžu z druhého piliera vystúpiť. Opýtal sa, čo sa stane, ak niekedy v máji vláda zistí, že z druhého piliera vystúpilo málo ľudí.
Zle či dobre?
Diskusia v parlamente sa opäť zvrtla na porovnanie výhod a nevýhod druhého piliera. To, že druhý pilier bol nastavený zle, povedala členka sociálneho výboru za SNS Milada Belásová. Poslanec Urbáni z HZDS je presvedčený o opaku. "Myslím si, že druhý pilier je dnes v poriadku. Má budúcnosť a treba ho podporiť. "Kaníkova reforma nebola podľa Urbániho nastavená dobre hlavne v prvom pilieri.
Autor: mo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.