organizácii. Informoval o tom
podpredseda Smeru-SD Vladimír Maňka. Podľa jeho informácie proti obnoveniu kandidatúry boli francúzski a belgickí socialisti. Ostatní rozhodnutie podporili.
BRATISLAVA/BRUSEL. "Smer - sociálna demokracia je tam, kde vždy patrila," uvádza sa v stanovisku strany, ktoré poskytla hovorkyňa Katarína Kližanová Rýsová.
O členstve bude rozhodovať kongres
PES prerušil rokovania o vstupe Smeru do zoskupenia po tom, čo Smer v júli 2006 vytvoril vládu so Slovenskou národnou stranou. O plnohodnotnom členstve Smeru v PES môže rozhodnúť jedine kongres PES. Ten sa bude najbližšie konať približne o osemnásť mesiacov.
Spokojný Slota
Predseda SNS Ján Slota vyjadril jednoznačnú spokojnosť: "Bola by to hanba, keby ich stále nechávali bokom kvôli SNS." Zároveň zdôraznil, že SNS je štandardnou demokratickou politickou stranou, ktorá bola zvolená vo voľbách a správa sa ako ktorákoľvek iná strana v Európe.
Bugár: Rozhodnutie môže byť v neprospech Slovenska
Strana maďarskej koalície sa obáva obnovenia pozastavenej kandidatúry. "Môže to byť v neprospech celej slovenskej politickej spoločnosti a vôbec celého Slovenska," povedal poslanec za SMK Béla Bugár. Podľa Bugára eurosocialistov sa treba pýtať, čo sa zmenilo v politike vládnej koalície, v ktorej im prekážala účasť Slovenskej národnej strany (SNS). Bugár pripomenul, že eurosocialisti v minulosti tvrdili, že "nikdy v živote nebudú súhlasiť s tým, aby koalícia v takomto zložení bola pre nich akceptovateľná".
Podľa neho SNS si môže vysvetliť rozhodnutie PES ako "víťazstvo a potvrdenie tej politiky,
ktorú robili".
SNS im už neprekáža?
Strana európskych socialistov pozastavila Smeru kandidatúru na členstvo v októbri 2006 preto, že vytvoril koalíciu so SNS, ktorú považovali za extrémnu pravicu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.